Dvojité ovace vstoje v sobotu večer sklidila ve zcela vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze jedna z nejlepších jazzových vokalistek současnosti Dee Dee Bridgewater. Devadesátiminutovou show zaměřila především na repertoár legendární jazzové zpěvačky Billie Holiday, ale také Elly Fitzgerald.

Zároveň představila pět písní ze svého alba, které jí nedávno vyneslo již třetí cenu Grammy. Zpěvačku doprovodil český big band CBC vedený dirigentem Martinem Kumžákem. Jarní Gala bylo donátorskou akcí uspořádanou ve prospěch hudebního festivalu Struny podzimu.

Silné charisma

Svým podmanivým hlasem rozzářila Bridgewater koncertní síň hned při úvodní písni Them There Eyes. Téměř každou skladbu pak poutavě uvedla, připomenula i svůj obdiv k Holidayové známé pod pseudonymem Lady Day a prestižní ocenění své desky Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater.

Charismatická zpěvačka často laškovala s publikem, posílala polibky muzikantům a zavtipkovala i o Kunžákově pátečním dirigování muzikálu Jesus Christ Superstar, který prý navštívila.

Temperamentní Američanka přednesla známé hity, jako jsou Lover Man, Gershwinovu Oh, Lady Be Good, Undecided i dojemnou píseň You´ve Changed. Nezapomenutelně pak interpretovala notoricky známou píseň Lady Sings the Blues.

Po dlouhém potlesku vestoje poděkovala publiku za podporu umění. "Děkuji za vaši podporu Strunám podzimu i absolutně úžasným muzikantům...Bylo mi potěšením být s vámi," řekla Bridgewater. Nadšení posluchači ji ale nenechali odejít bez přídavku a dočkali se slavného spirituálu Amazing Grace, který emotivně zazpívala bez doprovodu kapely.

Jak pozvednout podfinancovanou kulturu

Výtěžek z donátorského koncertu by měl přispět k financování festivalu Struny podzimu. Drahé galavstupenky zahrnovaly mimo koncertu i přípitek a večeři v saloncích a pozvánku na "after party". Koncertu přihlížel také pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Šéf přehlídky Struny podzimu Marek Vrabec v úvodu koncertu poděkoval posluchačům za přízeň a mecenášskou podporu. Připomenul také, že Bridgewater vystoupila před několika týdny v Bílém domě na pozvání amerického prezidenta Baracka Obamy.

V jednom z rozhovorů ČTK Vrabec řekl, že jej mecenášství inspirovalo ve washingtonském Kennedyho centru. Individuální filantropie je podle něj jednou z cest, která by mohla pozvednout podfinancovanou českou kulturu. První galavečer se na Strunách podzimu uskutečnil loni s hudebníkem Bobbym McFerrinem, výnos činil téměř deset procent celkového rozpočtu festivalu.

Billie, Sarah, Ella

Šedesátiletá Bridgewater má s Billie Holiday (1915-1959) kromě podobných životních peripetií společnou lásku ke swingu a blues. Holidayová je považována společně se Sarah Vaughan a Ellou Fitzgerald za jednu z největších jazzových zpěvaček všech dob.

Také odkazu fenomenální Elly Fitzgerald se Bridgewater věnovala v albu Dear Ella. Během své úspěšné kariéry Bridgewater zazářila například v muzikálech The Wiz a Lady Day, další prý zatím neplánuje. Její diskografie čítá 14 alb, včetně debutu Afro Blue z roku 1974. V Praze se naposledy představila v roce 2007 s albem Red Earth.

Související