Umělecký šéf pražského Divadla na Vinohradech Martin Stropnický v roli Cyrana de Bergerac, Dagmar Havlová jako Roxana a hostující Martin Kraus jako mladý Kristián se objeví v novince pražského Divadla na Vinohradech.

Pod názvem Cyrano!! ji připravuje režisér Vladimír Morávek podle adaptace Pavla Kohouta.

Ten Rostandovu hru vlastně napsal znovu a posunul do muzikálové sféry; autorem hudby k inscenaci je Ondřej Ládek, známý jako Xindl X. Premiéra je ohlášena na 30. května.

"Kohout a Ládek jakožto idol všech sedmnáctiletých dívenek napsali zásadní hudebně-dramatické dílo. Jeho razance se dá přirovnat snad jen ke Starcům na chmelu či k Formanovým Vlasům, které jsou bratranci tohoto příběhu," řekl Morávek.

Znovu a jinak

Cyrano se tak vypráví znovu a jinak. V žánru, který se podle něj nejúčinněji dotýká srdce mladých lidí, jejichž úkolem je dospět a spasit svět.

Pro hudební složku Morávek hledal jakéhosi Karla Kryla – aby mu bylo dvacet a žil v roce 2011. "Hledal jsem ho zoufale mezi těmi všemi slavnými jmény včetně Michala Pavlíčka, Michaela Kocába či Varhana Orchestroviče Bauera. Až jednou jsem uslyšel píseň Ondřeje Ládka a zalíbilo se mi to jeho rouhání a plýtvání mládím," podotkl.

Inscenace Cyrana má záměrně dva vykřičníky a podtitul Roxana sní o lásce. Odehrává se v posledních hodinách jejího života, kdy se jí celý příběh naposled zdá. Roxana totiž skutečně žila, zemřela v Paříži jako třiašedesátiletá. "A tak myslí na ty dva muže, kteří ji oba podvedli, a ona přesto byla nejšťastnější na světě. Sice jen chvíli, ale byla," dodal režisér. Spolupráci s Pavlem Kohoutem označil za vzrušující, s mnoha peripetiemi a krásnou.

"Jsem zvyklý znovu a znovu vyprávět ten příběh, jako bychom ho vyprávěli poprvé, ale současně aby nic nebylo tabu a všechny možnosti ležely na stole," řekl Morávek. Autora to prý zpočátku trochu děsilo, mnohokrát o tom hovořili a výsledek je projevem vzájemné úcty a důvěry z obou stran.

Čtvrtý Cyranův návrat

Na vinohradském jevišti se Cyrano objeví počtvrté. Poprvé to bylo v roce 1925 a pak v letech 1958 a 1986. V 50. letech vytvořili ústřední dvojici Vlasta Chramostová a Vladimír Šmeral, v inscenaci z roku 1986 roli Cyrana alternovali Jaromír Hanzlík a Viktor Preiss, Roxanu hrála Hana Maciuchová.

Hostující Martin Kraus v roli Kristiána de Neuvilette se objevil vedle Dagmar Havlové v televizním snímku Kanadská noc režiséra Zdeňka Zelenky. Další role v inscenaci ztvární například Pavel Batěk, Jan Šťastný, Václav Vydra, Ladislav Frej, Daniel Bambas, Veronika Žilková a Vendulka Křížová.

Autor pěti desítek dramatických textů Pavel Kohout považuje tuto inscenaci na Vinohradech za návrat syna ke ztracené matce. Půjde o patnáctou jeho premiéru na této scéně, po níž snad opět vstoupí na prkna, kde se poprvé klaněl před téměř šedesáti lety.

Související