Slavný Filadelfský orchestr vyhlásil bankrot. Hudební těleso založené v roce 1900 je podle agentury AFP první významnou americkou kulturní institucí, která se musela v důsledku hospodářské krize uchýlit k tomuto kroku.

Podle amerického zákona o úpadku nicméně orchestr může nadále vystupovat, zatímco jeho vedení bude s věřiteli hledat řešení situace.

"Vzhledem k vážným finančním potížím způsobeným rostoucím strukturálním deficitem a nedostatkem provozních finančních prostředků rozhodlo vedení orchestru o tomto postupu, který může nejlépe vyřešit naše finanční závazky," uvedl v tiskovém prohlášení ředitel orchestru Richard Worley.

Filadelfský orchestr nemá dlouhodobé dluhy. Potýká se ale s poklesem tržeb ze vstupného, které se od roku 2008 snížily z ročních 53,1 milionu dolarů na 29,4 milionů dolarů (z 900 milionů korun na 500 milionů korun). Za stejné období se přitom zdvojnásobily provozní náklady tělesa. Strukturální deficit tak letos činil 14,5 milionu dolarů (250 milionů korun).

Podle vedení orchestru nebude mít rozhodnutí o bankrotu vliv na zbývající vystoupení v letošní sezoně, pro kterou má těleso zajištěno financování. Situaci v dalším roce bude vedení řešit s věřiteli, pomoci by ale měla i nově spuštěná kampaň Listen with Your Heart (Naslouchej srdcem). V jejím rámci žádá orchestr veřejnost o finanční příspěvky.

Filadelfský orchestr patří mezi nejslavnější a nejuznávanější světová symfonická tělesa. Ve 20. století se zapsal i do světové historie, když v roce 1973 vystupoval jako první americký orchestr v Číně – rok po historické návštěvě tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona.

Češi si mohli Filadelfský orchestr poslechnout v roce 2000, kdy vystoupil na Pražském jaru.

Související