Po zhruba dvou desítkách let obnovená skupina Oceán zahájila ve středu večer koncertem v pražském klubu Roxy turné, které po vystoupeních v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě a Českých Budějovicích zakončí v Londýně. Na středečním koncertu kultovní skupina připomněla starými hity v nových aranžmá atmosféru začátku 90. let a přidala i nový singl Odlesk tvůj, který se hned po několika dnech vyhoupl na vrchní příčky rádiových hitparád.

V roli hostů se představili Richard Krajčo, Bohouš Josef a skupina Cartonnage, která zahrála skladby z nového alba I"m Not Your Computer.

Muži i ženy v černém

Koncert Oceánu s novou zpěvačkou Jitkou Charvátovou téměř zaplnil klub Roxy, v němž se sešlo mnoho příznivců oblečených stejně jako kapela do černého. Přestože velká část přítomných vzhledem ke svému věku znala Oceán jen zprostředkovaně, lidé si zpívali refrény známých hitů a často doprovázeli kapelu skandovaným potleskem.

"I když se to možná stylově nezdá, na základě poslechu Oceánu, Depeche Mode a The Cure jsem založil Kryštof," překvapivě prohlásil Krajčo, který si s Oceánem zazpíval píseň Noc je jako.

Během večera zazněly hity jako Prázdná ulice, Jeden den i Doteky. V závěru vystoupení skupina nabídla i nový singl Odlesk tvůj, který vznikl ve spolupráci Oceánu s producentem Arminem Effenbergerem.

 

 

"Je to vlastně o hledání víry, viděno z perspektivy naší osobní, vnitřní víry, kdy jednou všechno vidíme ostře a jasně, a znenadání se nám všechno rozmazává a to, co bylo v jednu chvíli srozumitelné, je v dalším okamžiku pryč. Odlesk naší víry, naděje, hledání, pokory. Odlesk toho, co nás každým dnem povzbuzuje a neustále nás drží nad vodou," podotkl autor textu Petr Hons k písni, která předznamenává chystanou desku. Ta je předběžně plánovaná na rok 2012.

Přišla Ráchel

Posluchači se nakonec dočkali i obrovského hitu Ráchel, který kapela věnovala zesnulému zpěvákovi Oceánu Petru Mukovi a promítla ho v podobě archivních záběrů na projekční plochu.

Z koncertů v Roxy a v Brně na Flédě bude pořízen záznam, který ještě před koncem turné vyjde společně s novým singlem na CD u vydavatelství EMI.

Charvátová, Oceán

Kromě Charvátové vystoupil Oceán na turné ve své původní sestavě Petr Kučera (klávesy), Dušan Vozáry (klávesy, kytara) a Jan Vozáry (bicí).

Charvátová převzala pěveckou roli po Mukovi. Ženský vokál po vyzkoušení několika zpěváků prý kapela zvolila záměrně, aby nemohl být porovnáván s charakteristickým pěveckým projevem Petra Muka.

Muk nesouhlasil

Návrat jedné z nejpopulárnějších tuzemských kapel 90. let oznámil bubeník Oceánu Jan Vozáry v říjnu 2008, tehdy ještě pod pozměněným názvem New Ocean. O obnovení činnosti skupiny Oceán uvažovali prý její členové již delší dobu. Jediným, kdo nesouhlasil, byl Petr Muk.

Skupina Oceán na sebe poprvé upozornila už na Rockfestu v roce 1985 a okamžitě se stala velmi populární, první singl s hitem Ráchel vyšel až v roce 1988. V roce 1992 vytvořili Muk a Kučera projekt Shalom, který zpočátku existoval souběžně s Oceánem, a všechny zvěsti o rozpadu byly dementovány. Nakonec však skupina Oceán přece jen v roce 1993 skončila svou činnost. Kapela vydala tři alba: Dávná zem, Pyramida snů a 2 1/2.

Související