Americká jazzová zpěvačka Dee Dee Bridgewater zahájí svým koncertem 26. září ve Státní opeře Praha 16. ročník festivalu Struny podzimu. Zatímco na koncertu Jarního Gala pro Struny podzimu 2. dubna v pražském Obecního domu vystoupila s tuzemskými hudebníky, tentokrát přijede se svým jazzovým kvartetem.

Festival letos návštěvníkům nabídne celkem devět hudebních večerů.

"Po strhujícím vystoupení na Jarním Gala pro Struny podzimu jsme nemohli odolat příležitosti představit umění Dee Dee Bridgewater našemu festivalovému publiku i s jejím hvězdným bandem," uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Dodal, že letošním posunem v historii festivalu je rozvinutí projektu Struny dětem a změna festivalové platformy Spotlight věnované mladým talentům v samostatný minifestival.

Sir Willard White

Sir Willard White

 

PROGRAM

 

26. září DEE DEE BRIDGEWATER 

3. října THOMAS ZEHETMAIR 

12. října AVISHAI COHEN 

20. října Sir WILLARD WHITE

25. října A FILETTA  

30. října CHARLES LLOYD NEW QUARTET

2. listopadu KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN & PROTON QUARTET

6. listopadu ROBERT GLASPER TRIO

10. listopadu VIVICA GENAUX

 

Do 10. listopadu, kdy Struny podzimu ve Stavovském divadle uzavře mezzosopranistka Vivica Genauxová s vivaldiovským programem, čeká návštěvníky festivalu devět večerů hudby různých žánrů.

Kimmo Pohjonen foto kalle bjorklid2

Kimmo Pohjonen

 

Zájemci mohou navštívit koncert houslového virtuosa Thomase Zehetmaira, jazzového kontrabasisty Avishaie Cohena, operního pěvce Sira Willarda Whiteho, finského akordeonisty Kimmo Pohjonena či legendárního saxofonisty Charlese Lloyda.

Pořadatelé podle Vrabce chtějí opět naplnit leitmotiv festivalu, kterým je zážitek z objevování. V Českém muzeu hudby zažijí posluchači další z řady ojedinělých ukázek vokálního umění - korsickou polyfonii představí tamější vokální soubor A Filetta.

Své dvě hudební tváře, jazzovou a hiphopovou, představí Robert Glasper vycházející z tvorby jazzového klavíristy Thelonia Monka a spolupracující mimo jiných s rapperem Kanye Westem. Právě druhým vystoupením Glaspera a jeho seskupení nazvaného Robert Glasper Experiment vyvrcholí Spotlight, festivalová platforma pro mladé talenty, která se letos rozšíří na komplexní minifestival.

1 c lucille Reyboz avishai cohen

Avishai Cohen

Vedle zavedených míst, jakými jsou Stavovské divadlo, Rudolfinum nebo Pražská křižovatka, zavítají hudební produkce Strun podzimu nově do Státní opery Praha, experimentálního prostoru Roxy/NoD, Divadla na Vinohradech a do prostoru Divadla Hybernia.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty bude zahájen v pondělí.

Související