Pásku multimediální výstavy o skupině ABBA ve Slovanském domě přestřihla zpěvačka Helena Vondráčková. Výstava pokračuje do 7. srpna.

Otevření výstavy se zúčastnila také velvyslankyně Švédska Inger Ultvedtová, která ve svém projevu připomněla fenomén slavné čtveřice v kontextu světové populární hudby i její význam pro ni osobně.

Prohlédněte si záběry z výstavy v záložce Fotogalerie.

Rozsáhlá expozice ve dvou podlažích představuje zvukem i obrazem všechny zásadní momenty v kariéře kapely. Návštěvníci si mohou vyslechnout dvě hodiny zvukových ukázek, vidět nikdy neodvysílaný obrazový materiál, pódiové kostýmy i repliku nahrávacího studia či šatny skupiny.

Ojedinělost výstavy spočívá v její interaktivitě s návštěvníky. Každý lístek nese specifický kód, díky němuž se zájemci mohou za pomoci nejmodernější techniky nafotit na obal desky společně se členy ABBA, zatančit si ve videoklipu, na opravdovém pódiu si zazpívat s hologramy figurek členů skupiny ABBA, vyzkoušet si své znalosti v kvízu a podobně.

Každý návštěvník může zhlédnout osm kompletních a originálních pódiových kostýmů, čtyři exklusivní rozhovory a více než 50 zlatých a platinových desek, které za prodej svých alb a singlů ABBA obdržela. Následně se každý návštěvník může pod kódem ze vstupenky zaregistrovat a do svého počítače si na památku stáhnout své individuální interaktivní zážitky.

Za komunismu byli v trezoru

Skupina ABBA, která ukončila činnost v roce 1983, nikdy v bývalém Československu nevystoupila. Důvodem byla mimo jiné její otevřená podpora polskému hnutí Solidarita.

Také film ABBA ve filmu z roku 1977 je jedním ze zahraničních snímků, které byly v komunistickém Československu uloženy do trezoru. Pouhé dva dny před vysíláním v televizi byla ABBA ve filmu stažena z programu. Neutuchající popularitu skupiny ABBA v Česku dokázal v lednu koncert revivalu ABBA The Show. Podle pořadatelů do pražské O2 areny dorazilo 8000 návštěvníků.

ABBA vznikla v roce 1971 ve Stockholmu. Její název vznikl složením prvních písmen z křestních jmen všech čtyř protagonistů, kterými byli Agnetha Fältskogová, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstadová. ABBA zatím prodala přibližně 400 milionů desek.

Víc peněz než Saab

Konec jejich spolupráce v roce 1983 předznamenaly hádky, rozvody i neshody kvůli tvorbě a penězům. ABBA v té době vydělávala víc peněz než průmyslový koncern Saab. Dnes čtveřice opakovaně tvrdí, že už nikdy společně nevystoupí, a odmítla za svůj comeback jednu miliardu dolarů.

Podle písní skupiny ABBA vzniklo také muzikálové představení Mamma Mia!, které se v pražské O2 areně představí 22. až 29. září.