Krátké turné po Česku zahájila zpěvačka Markéta Irglová v pondělí večer v brněnském Divadle Bolka Polívky. Na osmi koncertech představuje písně z nové sólové desky Anar, jež vyjde v srpnu.

Irglová se proslavila spoluprací s Irem Glenem Hansardem, s nímž natočila tři úspěšné desky, film Once a získala Oscara za píseň Falling Slowly.

Sál brněnského divadla s kapacitou asi 300 míst nebyl zcela zaplněn. Publikum ale odměňovalo každou píseň a promluvu silným potleskem. Irglová na jeviště vstoupila naboso a v jednoduchých šatech. Koncert trval hodinu a půl, diváci nechtěli zpěvačku pustit z jeviště.

Řada uvedených písní z připravované desky měla před brněnským publikem veřejnou premiéru. Zazněla třeba skladba Crossroads, v níž Irglová popisuje každodenní křižovatky a rozcestí v lidském životě.

"Pořád se musíme rozhodovat, kterou cestou se vydáme. Přitom co je špatné a co dobré, to je relativní. Myslím, že je třeba vždy následovat srdce - alespoň mě se to vždy vyplatilo," řekla Irglová.

0509CR POP HUDBA IRGLOVA 258

O srdci mluvila zpěvačka také v souvislosti s písní Let Me Fall In Love, kterou uvedla jako modlitbu za více lásky pro všechny. "Věřím, že otevřené srdce láká víc lásky i všeho dobrého v životě," uvedla zpěvačka.

Ve skladbě We Are Good se vyzpívala z víry, že všichni lidé jsou v jádru dobří. Irglová zařadila také několik starších písní, které dříve zpívala s Hansardem, například If You Want Me.

Na koncertě zazněla i čeština, to když Irglová zpívala píseň Děkuji z repertoáru Karla Kryla. "Chtěla bych napsat píseň v češtině, ale ještě na to nedošlo. Nějak jsem zvyklá psát v angličtině," vysvětlila zpěvačka.

0509CR POP HUDBA IRGLOVA 4 270

Exotickou atmosféru dodaly koncertu dvě písně v perštině, které odzpívala íránská členka doprovodné kapely Aida Shahghasemiová.

Tturné Irglové pokračuje přes Olomouc, Valašské Meziříčí, České Budějovice, Milevsko a Trutnov do Prahy, kde se dvěma koncerty 15. a 16. května uzavře.

Deska Anar obsahuje dvanáct písní, z toho deset autorských, a vyjde u amerického labelu Anti.

Klavíristku a kytaristku Irglovou doprovází na turné tříčlenná skupina. Na kytaru hraje Ir Simon Good, na baskytaru Američan Tim Iseler. Sestavu doplňuje Shahghasemiová s perským bubnem daf, který díky bohatství zvuků vydá téměř za celou bicí soupravu.

0509CR POP HUDBA IRGLOVA 3 267

Třiadvacetiletá Irglová pochází z Valašského Meziříčí. Ještě jako dítě se tam seznámila s irským hudebníkem Hansardem. Jako patnáctiletá s ním odjela koncertovat do zahraničí. Přátelství s muzikantem, který je o 18 let starší, postupně přerostlo v milostný vztah. Hansard s Irglovou účinkovali v hlavních rolích nízkorozpočtové romance Once.

Po získání Oscara v roce 2008 začalo dlouhé turné po slavných světových koncertních síních a festivalech. Umělecká spolupráce Irglové s Hansardem pokračuje, ale jejich vztah se rozpadl. Konec partnerství zachycuje americký dokumentární film The Swell Season, jenž měl premiéru na letošním newyorském festivalu Tribeca.

0509CR POP HUDBA IRGLOVA 6 286
Související