Zbývající tři členové rockové kapely Pink Floyd se sešli ve čtvrtek večer v Londýně na scéně při koncertu Rogera Waterse The Wall. Bylo to teprve podruhé, co Waters, Dave Gilmour a Nick Mason spolu hráli za posledních 30 let, a překvapení diváci v londýnské O2 aréně podle britských médií šíleli nadšením.

Naposledy spolu všichni čtyři členové Pink Floyd hráli v červenci 2005 v Londýně při dobročinném koncertě Live 8. Klávesista skupiny Rick Wright na podzim 2008 zemřel.

Roger Waters je na koncertní šňůře The Wall, která ho nedávno zavedla i do Prahy. Dvojalbum The Wall bylo posledním společným projektem skupiny, než se Waters s ostatními nepohodl. Již při nahrávání desky, která je prakticky výhradně Watersovým dílem, se mezi ním a ostatními ve skupině projevovaly značné rozpory. Ty přetrvaly skoro 20 let.

Před zahájením nynějšího turné Waters oznámil, že Gilmour by se k němu měl při jednom koncertu připojit, ale ani jeden z nich neuvedl, kdy.

Když ve čtvrtek došlo na písničku Comfortably Numb, Waters, který stál u paty zdi, ukázal nahoru, kde se objevil Gilmour. Stejně jako na původním turné The Wall v letech 1980 až 1981 zahrál své slavné sólo z vrcholu zdi a přivedl 14 tisíc diváků k výbuchům euforie.

 

Gilmour se pak vrátil na scénu ve finále spolu s bubeníkem Pink Floyd Masonem. Zahráli spolu akustickou verzi Outside the Wall.

 

Poté Waters připustil: "Když jsme to poprvé hráli před více než 30 lety, byl jsem nerudný chlap naštvaný na rock a na koncertování – David to může dosvědčit. Ale to vše se změnilo. Takže moc děkuju."

Fanoušci Pink Floyd se ale zřejmě jen tak nedočkají opakování čtvrtečního koncertu. "Dnes večer to byla rozhodně jednorázová záležitost...Lituju, ale musím zklamat všechny, kdo se těšili...na další koncerty," uvedl David Gilmour na svém blogu.