Již počtvrté, z toho potřetí v pražském Divadle v Celetné, vystoupila v neděli večer před beznadějně vyprodaným sálem skupina Tata Bojs na charitativním akustickém koncertě pro obecně prospěšnou společnost Rozmarýna.

Výtěžek společnost věnuje dětem z dětských domovů. Loni Rozmarýna díky Tata Bojs získala zhruba 45 tisíc korun, které věnovala na projekt Café Rozmarýn umožňující zaměstnání mladým lidem, kteří z dětského domova již odešli. Koncert provázely nadšené ovace.

"V Celetné nám vyhovuje kapacita přibližně dvou set míst vhodná pro naše akustické hraní. Jde o takový ten 'koncert na blízko', na němž se schází lidé, kteří chtějí poměrně drahým lístkem za 380 korun podpořit Rozmarýnu," řekl před vystoupením bubeník a zpěvák Milan Cais.

Komornější a adresné

Podle baskytaristy a spoluzakladatele skupiny vystupujícího pod jménem Mardoša si kapela uvědomuje, že nejde o nějaký gigantický obnos, ale pomůže dobré věci. "My jsme menší kapela, Rozmarýna zase menší neziskovka, takže je to všechno takové komornější a adresné," podotkl.

 

 

V letošním roce by mohla být věnovaná částka o něco vyšší. Podle kytaristy Vladimíra Bára Tata Bojs maximálně omezili náklady na vystoupení a letos akci navíc podpořil Ochranný svaz autorský.

Tata Bojs zahráli čtyři písničky z nové desky Ležatá osmička, která vyjde na začátku června. Akustické verze nových skladeb z aktuálního alba tak slyšeli návštěvníci koncertu dříve než původní studiové nahrávky, ze kterých vznikly. Z nových skladeb zazněly Filmařská, Usínací nebo pilotní singl Opakování – ten byl však již před několika dny zveřejněn.

Starší známé písně hravá skupina nabídla v překvapivých verzích, například s vozembouchem. V průběhu vystoupení členové skupiny neustále žertovali a komunikovali s obecenstvem, v němž bylo mnoho jejich známých a kamarádů.

 

 

Kamarádi z Hanspaulky

Tata Bojs založili na sklonku 80. let na pražské Hanspaulce dávní kamarádi z mateřské školy Milan Cais a Mardoša. Na místě kytaristy se vystřídalo několik muzikantů, nyní s nimi vystupuje Vladimír Bár. Sestavu kapely v roli "neustálého hosta" dlouhá léta plnila zpěvačka Klára Nemravová. Sestavu doplnil klávesista Jiří Hradil.

 

 

Kapela debutovala před 13 lety deskou Ukončete nás...!, následovala alba Nekonečná stanice, Futuretro a Biorytmy. Součástí její diskografie jsou i dvě desky remixů a výběrové album za léta 1989 až 1997 s názvem Šagalí léta.

Koncepční Nanoalbum kapele v roce 2005 při vyhlašování výročních cen Akademie populární hudby přineslo čtyři sošky Andělů. V rámci projektu skupina vydala také knihu Nanobook; navíc inspirovala vznik tanečního představení Nanopicture v pražském Divadle Ponec. Poslední řadové studiové album Kluci kde ste? s velkým hitem Pěšáci vydala kapela před čtyřmi lety.

Související