Pořadatelé 14. ročníku festivalu Respect, který se uskuteční v sobotu a v neděli na pražské Štvanici, pozvali mimo jiné alžírskou hudebnici Souad Massiovou, která kombinuje severoafrické melodie s evropskou kytarou, nebo skupina pouličních hudebníků z Konga Staff Benda Bilili. Tito tělesně postižení muzikanti, kteří se díky francouzským filmařům prosadili v Evropě radostnou hudbou s texty o těžkém životě chudých lidí, jimiž původně byli, dvoudenní festival uzavřou.

"Většina členů Staff Benda Bilili jsou vozíčkáři. Navzdory tomu jsou jednou z nejlepších současných živých kapel. Disponují vysokou dávkou typicky africké koncertní energie, kterou na pódiu promění v gigantickou explozi radosti," uvedl za pořadatele Albert Švec.

Mezi dalšími ohlášenými účastníky festivalu je například čtyřiasedmdesátiletý Getatchew Mekurya označovaný za krále etiopského saxofonu. V Praze vystoupí společně s The Ex, nizozemskou skupinou vycházející původně z alternativy a anarchistického punku, která nyní pracuje se styly jako noise, rock, jazz či etno. Jako host se představí přední etiopský tanečník Melaku Belay, zakladatel hudebně tanečního souboru Etiocolor.

Zajímavým hostem festivalu Respect bude také marocká skupina Oudaden, která čerpá z tradice berberské hudby.

 

Alžířanka Souad Massi zase zastupuje poevropštěné písničkářství. "Její kombinace severoafrických melodií s evropskou kytarou působí jako hudební rébus. Všechna její alba patří ke kultovním nahrávkám. Na posledním albu O Houria hostuje legenda britského punk rocku Paul Weller," vysvětlují pořadatelé festivalu.

 

Během soboty a neděle se na festivalovém pódiu v jedenácti vystoupeních vystřídá řada skupin či sólistů z Afriky, Asie, Evropy i Ameriky.

Festival kromě hudby tradičně nabízí čajovnu, kavárnu, ochutnávku vín, africké či vegetariánské občerstvení, orientální kuchyni, prezentace nevládních neziskových aktivit, výrobky rukodělných dílen nebo speciální koutek pro děti.

Jednodenní vstupenka na festival stojí 450 korun, dvoudenní je o stokorunu dražší. Informace o festivalovém programu jsou uvedeny na internetové stránce www.respectmusic.cz.

Staff Benda Bilili: Je t'aime

Getatchew Mekurya s The Ex

Oudaden

 

 

Souad Massi: Houria