Letošní 7. ročník festivalu Prague Proms, který se uskuteční od 21. června do 23. července, přivítá mimo jiné v roli dirigenta slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho nebo dirigenta Ignata Solženicyna, syna proslulého ruského spisovatele Alexandra Solženicyna.

Zahajovacím koncertem bude 21. června v pražském Obecním domě Fantastická noc. Festival zakončí 23. července gospelový koncert Gospel Showcase. Úvodní koncert dostal název podle Fantastické symfonie Epizoda ze života umělcova od Héctora Berlioze, která zazní společně s dalším jeho dílem Lelio aneb Návrat do života v podání ČNSO.

"Soubor uvádí obě skladby společně, stejně jako byly uvedeny ve světové premiéře v roce 1832. V Praze je o 179 let později uvidíme pod vedením Libora Peška a s hostujícím Janem Třískou v roli recitátora," uvedla Jana Chejnová ua pořádající Český národní symfonický orchestr (ČSNO).

Festival inspirovaný londýnským BBC Proms vedle klasické hudby tradičně nabídne i jazzové, muzikálové a filmové přesahy, stejně jako mnoho zajímavých hostů. Největší událostí letošního Prague Proms budou dvě koncertní vystoupení slavného italského autora filmové hudby Ennia Morriconeho (Tenkrát na západě, 48 hodin, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý či Nedotknutelní), který v Obecním domě 14. a 15. července povede ČNSO a také Český filharmonický sbor Brno v nejslavnějších skladbách své kariéry. 

V rámci Ruské noci 25. června v Praze poprvé vystoupí Ignat Solženicyn. Uznávaný pianista a dirigent, který je hlavním hostujícím dirigentem Moskevské filharmonie a současně šéfem Filadelfského komorního orchestru, vystoupí společně s ČNSO a mladou houslistkou Alenou Bajevovou.

Dále přijede americký trumpetista a autor ceněné filmové hudby, držitel několika cen Grammy Terence Blanchard, který v Praze nedávno natáčel hudbu pro filmový projekt George Lucase Red Tails. Tentokrát jej doprovodí kvintet, který v Praze na Žofíně vystoupí 6. července v rámci svého evropského turné. Dirigent Carl Davis naváže na svou loňskou Beatles Night 2. července v Obecním domě programem Hollywood Night - Oscar Winners, v němž představí rozmanitou hudbu hollywoodského filmu. Českou premiéru si v Prague Proms odbude také britská funk-jazzová kapela Level 42. Jedna z nejvýznamnějších skupin 80. let 28. června vystoupí v Kongresovém centru v rámci svého evropského turné ke 30. výročí kapely.

Festival podle svého zakladatele Jana Hasenöhrla potvrzuje, že propojení vážné hudby s netradičními moderními prvky dokáže oslovit i mnoho mladých diváků. Bližší informace k programu se nacházejí na www.pragueproms.cz. Loňský ročník festivalu Prague Proms celkem podle pořadatelů navštívilo 13 000 lidí, nejvíce v jeho historii. Festival mimo jiné nabídl koncert Beatles Night v podání ČNSO řízeného Carlem Davisem. Na různých místech v Praze zazněla i pocta Gustavu Mahlerovi u příležitosti 150. výročí jeho narození.

"Promenádní festival" založil sedmdesátičlenný ČNSO, soukromé těleso vedené Hasenöhrlem. Tomuto ansámblu také patří výsadní právo odehrát všechny orchestrální večery.