Pohádkové sedmero českých měst letos objede putovní venkovní festival Bohemia Jazzfest, který by v sedmém roce své existence už pomalu mohl být předmětem nějakých enigmatických bájí.

Na záslužném a v nejlepším slova smyslu rodinném podniku kytaristy a někdejšího českého emigranta Rudyho Linky je půvabné nejen to, že zprostředkovává špičkový americký i evropský jazz zcela zdarma bez placeného vstupu, ale koneckonců i fakt, že na tak menšinový žánr jako jazz umí na česká náměstí přivábit desetitisíce lidí.

Devítidenní putování Linkovy festivalové karavany na již zaběhnuté trase mezi Prahou a Českými Budějovicemi začne na Staroměstském náměstí právě dnes.

PROGRAM

Praha 12. 7.
STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ
17:00 ONDŘEJ ŠTVERÁČEK Quartet (CZ/SK)
18:15 CAECILIE NORBY Group (DEN)
19:30 vyhlášení vítěze soutěže o nejlepší jazzovou kompozici OSA (CZ)
20:30 McCOY TYNER Quartet (USA)

Praha 13. 7.
STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ
NORSKÝ VEČER
17:00 INGER MARIE GUNDERSEN Group (NOR)
20:00 TERJE RYPDAL, PALLE MIKKELBORG a BERGEN BIG BAND (NOR)

Domažlice 14. 7.
NÁMĚSTÍ MÍRU
17:00 HELMUT KAGERER "ORGANIC CONSTELLATION" (GER)
18:15 INGER MARIE GUNDERSEN Group (NOR)
19:30 CAECILIE NORBY Group (DEN)
20:45 ONDŘEJ KONRÁD & GUMBO (CZ)

Plzeň 15. 7.
NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
17:00 HELMUT KAGERER "ORGANIC CONSTELLATION" (GER)
18:15 CAECILIE NORBY Group (DEN)
19:30 INGER MARIE GUNDERSEN Group (NOR)
20:45 DANILO PEREZ Trio (USA)

Tábor 16. 7.
ŽIŽKOVO NÁMĚSTÍ
17:00 HELMUT KAGERER "ORGANIC CONSTELLATION" (GER)
18:15 INGER MARIE GUNDERSEN Group (NOR)
19:30 CAECILIE NORBY Group (DEN)
20:45 TOM HARRELL Quintet (USA)

Brno 21. 7.
NÁMĚSTÍ SVOBODY
17:00 MICHAL BUGALA Group (SK)
18:30 PLOCTONES (NL)
20:30 JOHN SCOFIELD JAZZ QUARTET (USA)

Prachatice 22. 7.
VELKÉ NÁMĚSTÍ
17:00 FANFAN TULIPAN (CZ)
18:30 PLOCTONES (NL)
20:30 MIKROMUSIC (PL)

České Budějovice 23. 7.
NÁMĚSTÍ PŘEMYSLA OTAKARA II
17:00 FANFAN TULIPAN (CZ)
18:30 PLOCTONES (NL)
20:30 TRILOK GURTU (INDIE)

Eastwood, de Niro a jazz

Jednotícím tématem letošního ročníku je skandinávský jazz, od sedmdesátých let jedno z nejrozvinutějších odvětví evropské hudby, které v tuzemsku na přelomu tisíciletí zažilo malou renesanci díky zájmu mladých českých muzikantů.

Namísto otevřených, zadumaných a zvukově úsporných hudebních krajinek, které jazzu ze severních koutů Evropy vtisklo vyhlášené mnichovské vydavatelství ECM, ale Bohemia Jazzfest ukáže komunikativnější tvář skandinávské hudby: program s názvem Místo činu sestavil téměř rockerský norský kytarista Terje Rypdal s úderným jazzrockovým kvartetem a sedmnáctičlenným big bandem profesionálů z norského Bergenu.

S nasamplovanými hláškami De Nira či Eastwooda z filmových gangsterek a westernů, podmanivě temnou náladou filmu noir a neobyčejným aranžmá odkazujícím k jazzovým velikánům Coltraneovi a Sandersovi jde o podivuhodně kompaktní celek, vystavěný na hučivých tapestriích tří basklarinetů a čerpající z fusion, současné klasiky i kolektivní free­jazzové improvizace.

Neobyčejné putování

O poznání lehčí náladou se vyznačuje nastupující dánská zpěvačka Caecilia Norby, která ve čtyřech českých městech předvede improvizovanou podobu impresionistických klavírních děl Ravela, Rimského-Korsakova či Satieho s autorskými texty namísto melodických linek.

K převzatému repertoáru po svém a zase jinak přistoupí i norská zpěvačka Inger Marie Gundersen, která se od jazzových standardů v posledních letech vzdaluje směrem k písním z pop music.

Kromě skandinávského jazzu však festival uvede i špičkové zámořské sestavy: v pondělí na Staroměstském náměstí zahraje dvaasedmdesátiletý černý pianista McCoy Tyner, který se v šedesátých letech zapsal do jazzových dějin jako člen přelomové sestavy Johna Coltranea a letos již na Pražském hradě dokázal, že navzdory vratkému zdraví má obě ruce přinejmenším pohotové.

V Plzni dostane prostor trio panamského pianisty Danila Péreze, který má své místo v dějinách už jisté coby spoluhráč Waynea Shortera a svoji vzrušující autorskou tvorbou z posledních let aspiruje na další zářez, a v Táboře pro změnu vystoupí schizofrenický hráč na trumpetu Tom Harrell, technicky jeden z nejdokonalejších hráčů amerického jazzového mainstreamu.

Nemluvě o brněnském koncertu kytarového velikána Johna Scofielda (letos s přímo modelově jazzovým pianistou Mulgrewem Millerem) či sólové návštěvě indického perkusisty Triloka Gurtua v Českých Budějovicích.

Zkrátka nepřijdou ani fanoušci tuzemské odnože žánru: hardbopové kvinteto saxofonisty Ondřeje Štveráčka či divadelně hraví exponenti tzv. kinder jazzu Fanfán Tulipán hrají hudbu na světové úrovni a Bohemia Jazzfestu jen přidají na pestrosti. Ta ovšem za posluchači pojede do nejrůznějších koutů Čech a kdo ji chce zakusit v celé kráse, měl by festivalové vozy následovat nejlépe třeba na kole či ve vlaku. Takhle neobyčejné putování po českých městech se přece naskytne jen jednou za rok.


Bohemia Jazzfest založil před sedmi lety kytarista a někdejší český emigrant Rudy Linka

FOTO HN - David Turecký