Zpěvačka Adele, která s albem 21 v minulých týdnech kralovala hitparádám desek ve Velké Británii, se dostala do užšího výběru na britskou hudební cenu Barclaycard Mercury Prize.

Prestižní cena se uděluje od roku 1992 za nejlepší album z Británie nebo Irska. Dříve byla známa pod názvem Mercury Prize.

O výroční cenu bude letos kromě mladé Britky soutěžit například anglická rocková kapela Elbow, zpěvačka a kytaristka PJ Harvey nebo londýnský rapper Tinie Tempah. Celkem bylo nominováno 12 hudebníků.

Seznam nominovaných

Adele – 21
Anna Calvi – Anna Calvi
Elbow – Build a Rocket Boys!
Everything Everything – Man Alive
Ghostpoet – Peanut Butter Blues & Melancholy Jam
Gwilym Simcock – Good Days at Schloss Elmau
James Blake – James Blake
Katy B – On a Mission
King Creosote & Jon Hopkins – Diamond Mine
Metronomy – The English Riviera
PJ Harvey – Let England Shake
Tinie Tempah – Disc-Overy

Podle společnosti Official Charts Company, která v Británii sestavuje oficiální žebříčky prodejnosti hudebních nosičů, z pohledu obchodníků mezi nominovanými vede Adele.

Její deska 21 se na celkovém počtu 3,9 milionu kopií všech 12 nominovaných alb prodaných na britských ostrovech podílí 2,7 miliony prodaných nosičů.

Na druhém místě se s 620 000 prodanými nosiči umístilo Tempahovo album Disc-Overy a na třetím kapela Elbow, jejíhož alba Build a Rocket Boys! se prodalo 230 000 kusů. Kapela cenu Mercury dostala v dřívějších letech.

James Blake

Elbow

Video

Katy B

Ghostpoet

 

Everything Everything