Beatles se vracejí do Londýna, tentokrát v muzikálové podobě. Londýnské divadlo Duke of York uvede muzikál Backbeat, který se zaměřuje na první léta slavné skupiny a na její působení v Hamburku.

Muzikál vychází ze stejnojmenného filmu z roku 1994, který napsal a režíroval Iain Softley.

Hra i film se zaměřují na období, kdy John Lennon, jeho kamarád a tehdejší baskytarista skupiny Stuart Sutcliffe, Paul McCartney, George Harrison a tehdejší bubeník Pete Best odjeli z rodného Liverpoolu hrát do vykřičených čtvrtí v Hamburku.

Hra i film se soustředí na Sutcliffea, který s Lennonem vymyslel název skupiny. Byl nadaným výtvarníkem, ale hudebně kvalit ostatních "brouků" nedosahoval. V Německu se zamiloval do fotografky Astrid Kirchherrové a z kapely nakonec odešel a pokračoval ve studiu umění.

Zemřel o rok později v 21 letech na krvácení do mozku. Beatles za něj náhradu nehledali a baskytary se chopil Paul McCartney. Teprve po návratu z Hamburku vyměnili Beatles bubeníka Petea Besta za Ringa Starra.

Iain Softley natočil film Backbeat na základě rozhovorů s Kirchherrovou. Divadelní verzi příběhu napsal se Stephenem Jeffreysem. Poprvé divadelní muzikál uvedlo před rokem divadlo v Glasgowě. Režisérem inscenace v londýnském West Endu je David Leveaux, který zatím neohlásil představitele hlavní role.

Beatles ve svých hamburských letech hráli především přejaté tituly jako Twist and Shout, Rock´n Roll Music, Long Tall Sally a Please Mr. Postman, které také zazní v muzikálu. Divadlo Duke of York začne uvádět Backbeat od 10. října.

Související