Skladba Lenky Dusilové a sdružení hudebníků Eternal Seekers doprovodí film Rodina je základ státu. Úvodní píseň nového snímku režiséra Roberta Sedláčka, jehož premiéra je naplánována na 13. října, nese název Smiluje a byla původně napsána pro připravované album Dusilové.

O tom, že se tato píseň ještě před vydáním nahrávky objeví v dramatické roadmovie Rodina je základ státu, rozhodlo setkání režiséra Sedláčka a tvůrce hudby k filmu, skladatele Michala Rataje, se skladatelkou a jazzovou pianistkou Beatou Hlavenkovou z Eternal Seekers a s Lenkou Dusilovou. Za tvůrce filmu to sdělila Barbora Dušková.

Radikální řešení

"Atmosféra a pointa skladby skvěle zapadla do příběhu a tematiky filmu. Skladba totiž obrazně pojednává o záblescích situací a vnitřních konfrontacích, kdy člověk dělá věci, které nechce a jež mu škodí, ale nemá sílu to zastavit. Vědomě v tichosti trpí, ale dělá je se sebezapřením znovu. Jde o jistou formu sebedestrukce, ale i tudy může vést cesta k probuzení – přes dno či radikální řešení," uvedla Dusilová. 

Pod nahrávkou je vedle Lenky Dusilové podepsaná i formace Eternal Seekers, v níž figurují Hlavenková a kvarteto Clarinet Factory. Jemné aranžmá klavíru, kytar a klarinetů, jež se prolínají se zpěvem Lenky Dusilové a ve skladbě společně vygradují, jsou prací Hlavenkové.

Chaos - základ rodiny

Příběh Sedláčkova filmu pojednává o rodině vysoce postaveného bankovního úředníka Libora, který stojí za finančními machinacemi, kvůli nimž se stává středem zájmu policejních vyšetřovatelů. Situace začíná být neúnosnou, a tak se Libor rozhodne utéct se svou ženou a dvěma malými dětmi na jižní Moravu, v jejímž prostředí se příběh mění nejen v roadmovie, ale zároveň i drama, ve kterém se zásadně prověří rodinné vztahy.

Hlavní role ztvárnili Igor Chmela a Eva Vrbková. Do dalších byli obsazeni Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Jan Budař nebo Marek Taclík.

"Vytvořil jsem mnohovrstevnatý příběh o chaosu uvnitř rodiny, která se ocitla ve světě, v němž je normální chtít úspěch pro každého, a to i na úkor společnosti. Důležitým tématem, kterému se film věnuje, je otázka vlastní odpovědnosti," uvedl Sedláček, jenž má za sebou úspěšné snímky Pravidla lži, Muži v říji nebo Největší z Čechů.