Anglická zpěvačka a kytaristka PJ Harvey získala v úterý večer cenu Mercury Prize za nejlepší album. Podle agentury Reuters se tak stala první osobností, která ocenění získala podruhé v životě.

Jedenačtyřicetiletá umělkyně si v Londýně předávanou cenu odnesla za album Let England Shake, při jehož tvorbě se nechala částečně inspirovat konflikty v Afghánistánu a v Iráku. V roce 2001 uspěla s nahrávkou Stories from the City, Stories from the Sea.

PJ Harvey letos porazila dalších jedenáct nominovaných, včetně zpěvačky Adele nebo rockové kapely Elbow. Prestižní cena se uděluje od roku 1992 za nejlepší album z Británie nebo Irska.

Prvními držiteli Mercury Prize se v roce 1992 stali skotští Primal Scream, později uspěli například Ms. Dynamite, Portishead, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys nebo Klaxons.

PJ Harvey bude letos koncertovat v Praze. Ve Velkém sále pražské Lucerny zazpívá 27. října. Půjde o její vůbec první vystoupení v České republice. Hrát by měla především písně z právě oceněného alba Let England Shake.

Související