S hudbou to vzdal před deseti lety. Vyučený zpěvák a kytarista z donucení Jason Mraz přestal hrát na parkovištích a odjel si pěstovat veganský způsob života mezi avokádové sady na západním břehu USA, ale cestou k moři se vždy stavoval v kavárně Java Joe's, otevřené začínajícím muzikantům od doby, co tu aljašská servírka Jewel před lety slavně práskla se zástěrou a načala kariéru popové hvězdy. Mraze, který dnes poprvé vystoupí v Praze, čekal stejný osud.

Autor tří studiových desek je považován za nejprůbojnějšího z amerických písničkářů a trvale ostřeluje hitparády milostnými vyznáními, která tmelí nenamáhavé melodie a srozumitelné metafory. V zatím největším hitu I'm Yours byla cítit i hippísácká pohoda a zpěv nafrázovaný jako v reggae, poznávací znaky popu "od západního břehu".

Mraz není z vrhu přemýšlivých a jeho texty o moři či měsíčku se klišé jen hemží, ovšem usměvavý dlouhán s kloboučkem je vždy trumfne vtipem nebo vyznáním k publiku. Jeho silným tématem je vztah k rodičům, však od čtyř žil ve střídavé péči a dodnes každým albem vzpomíná na otce.

V dospívání spolužačkám lepil žvýkačky do vlasů, nicméně klukovská zranitelnost na jedné straně a chlapecký šarm na druhé Mrazovi dodnes přihrávají body u dívek, a když si jej za předskokana vybrala Alanis Morissette, šlo ještě o víc: přesvědčivé podání, optimistickou náladu a schopnost rozlišovat styly.

Mraz umí napsat hořkosladký šlágr o konci léta, dospívání i rozchodu, vždy podle funkčního mustru, i když jeho pokusy o vybočení z folkrockové linie vyznívají naprázdno a výraznější popová stopa se za ním také ještě netáhne.

V Paláci Akropolis vystoupí akusticky jen s hráčem na djembe Tocem Riverou, přesně jako když začínali v Java Joe's. Kruh se tedy uzavřel stejně jako v létě mimochodem sama kavárna. Možná signál pro Mraze, který ví, že i avokáda zrají, teprve když se utrhnou ze stromu.