Nominaci na ceny hudební stanice MTV pro nejlepší české a slovenské umělce získali loňští vítězové premiérového ročníku ocenění, muzikanti z kapely Charlie Straight z Třince. Stejně jako loni byl nominován i slovenský rapper Rytmus. Pětici nominovaných doplnili rappeři ze skupiny PSH, mladá zpěvačka Debbi a Ben Cristovao. Dnes to oznámila Lucie Bártová z televize Nova.

O vítězi kategorie cen nazvané Best Czech/Slovak Act mohou posluchači hlasovat prostřednictvím internetových stránek pořádající televize do 16. října; poté organizátoři na svém webu zveřejní jméno vítěze. Na rozdíl od loňského premiérového ročníku cen, kdy bylo vítězství skupiny Charlie Straight oznámeno na společném koncertě nominovaných skupin a interpretů v pražském klubu SaSaZu, se letošní ročník cen obejde bez vyhlašovacího ceremoniálu.

Vítěz česko-slovenského klání však má šanci postoupit do kategorie ocenění pro nejlepšího evropského interpreta. Jména vítězů budou vyhlášena 6. listopadu na galavečeru v irském Belfastu, který MTV i pro české diváky odvysílá v přímém přenosu.

Lady Gaga je nominována šestkrát

Nejvíce nominací na letošní Evropské hudební ceny (EMA) televize MTV získala americká popová hvězda Lady Gaga; nominována byla v šesti kategoriích. Umělkyně proslavená zejména extravagantní garderobou je favoritkou mimo jiné v kategoriích nejlepší skladba (za Born This Way), pop, živé vystoupení a zpěvačka. Ve všech s ní soupeří její krajanka Kate Perryová, která bude bojovat se skladbou Firework.

 

Lady Gaga se rovněž prosadila dvěma dalšími nominacemi za nejlepší video (opět ke skladbě Born This Way) a za "největší fanoušky", což je letos nová kategorie.

 

Čtyřmi nominacemi mezi mužskými interprety se pokusí prorazit zpěvák Bruno Mars, třemi britská zpěvačka Adele, Kanaďan Justin Bieber a rocková skupina Thirty Seconds to Mars.

Udělování evropských cen MTV je jednou z největších událostí ve světě popu mimo území USA. Ačkoli se ceny udělují v Evropě, často je získávají zvučná americká jména. V Belfastu půjde již o 18. ročník.

Loňské předávání cen v Madridu patřilo k nejsledovanějším vůbec. Na stanicích MTV a VIVA je sledovalo 22,2 milionu diváků z celého světa. Na internetu si událost stáhlo 4,5 milionu lidí.

Už 30 let zabité rádio

Americká MTV (zkratka z Music Television) je první výhradně hudební televizní stanice na světě. Založily ji 1. srpna 1981 společnosti Warner a AmEx a své vysílání zahájila příznačně písní Video Killed The Radio Stars (Video zabilo hvězdy rádií) od skupiny Buggles. Nyní vysílá stanice v mnoha jazykových mutacích, včetně české verze MTV Czech.

 

 

 

 

charliestraight.com