Americká skupina R.E.M. oznámila konec své činnosti. Na své webové stránce uvedla, že tak činí s pocitem vděku a úžasu nad tím, co dokázala. Kapela se rozpadla téměř po 31 letech.

"Jako celoživotní přátelé a společníci jsme se rozhodli jako kapela skončit. Odcházíme s ohromným pocitem vděku, konečnosti a úžasu na tím, co jsme všechno dokázali," uvedla skupina svých stránkách.

Kapelu R.E.M., která vystoupila v Praze čtyřikrát, naposledy v roce 2008, založili v roce 1980 v americkém státě Georgia zpěvák Michael Stipe, kytarista Peter Buck, baskytarista Mike Mills a bubeník Bill Berry. Ten ji před několika lety opustil.

Podle Millse se skupina při posledním turné a nahrávání posledního alba Collapse Into Now se skládáním retrospektivy jejích největších hitů začala sama zaobírat otázkou jak dál. Nakonec si uvědomila, že to by mohla být přirozená dělící čára za její dlouhou kariérou. Rozchod se prý konal v přátelském duchu bez jakýchkoli právních rozmíšek.

"Doufám, že si naši fanoušci uvědomí, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Všechno ale musí jednou skončit a my jsme to chtěli udělat správně, naším způsobem," dodal k tomu Stipe.

Šéf fanouškovské stránky R.E.M. Murmurs Ethan Kaplan vyjádřil na serveru časopisu Rolling Stone názor, že rozhodnutí kapely bylo ovlivněno také velkými změnami, včetně personálních, ve vydavatelské společnosti Warner Bros, která uváděla na trh jejich tvorbu. Nechtělo se jim znovu pracně rozvíjet od píky vzájemnou spolupráci.

Vzpomínka z Čech

Michael Stipe z R.E.M. přijel do Čech na čtyři dny v červnu 1990, kdy vystoupil nejprve v malé sportovní hale na pražské Štvanici a později v letním kině v Olomouci. Po Čechách ho provázel mimo jiné novinář Petr Nosálek. "Michaela Stipea považuji za nádherného podivína, s nímž člověk valil oči 24 hodin denně. Vážím si jeho originality, neuvěřitelných tvůrčích schopností, ale i zájmu o detaily života a světa kolem," řekl Nosálek ve středu pro HN. "Stipea zajímali šneci v trávě a fascinovaly ho vzory v dlažbě, které se rozbíhaly do neznámých tvarů. To všechno si v Praze točil na příruční kameru. Kromě toho mě naučil považovat si neuvěřitelné krásy historických pražských staveb nade mnou. Stipe mi otevřel oči směrem k zemi i do oblak."

Hubený frontman Stipe R.E.M. s vyholenou hlavou a propadlými tvářemi není zrovna typem pro titulní stránky módních časopisů, na pódiu však působil sebevědomě a excentricky. On sám k tomu říkal: "Jeviště je magické místo, na němž záře reflektorů dělá i ze zbabělců hrdiny... Vždycky jsem byl nesmělý, dokonce když jsem byl ve škole volán k tabuli, byl jsem tak nervózní, až jsem se jednou trémou počural."

Zkratka R.E.M. (česky "rychlé pohyby očí"), kterou si skupina dala do názvu, označuje fázi spánku, v níž se člověku zdají sny. Kapela se za tři dekády své existence pevně usadila na rockovém výsluní a v roce 2007 byla uvedena do rock’n’rollové síně slávy.

Svůj charakteristický zvuk předvedla už na debutové nahrávce Murmur z roku 1983, kterou vyhlásil časopis Rolling Stone albem roku. Světovou popularitu jim v roce 1991 přineslo album Out of Time asi s největším hitem skupiny Losing My Religion. Úspěšné bylo o rok později i Automatic For The People. Na velký komerční i umělecký úspěch počátku 90. let se ale R.E.M. nikdy nepodařilo navázat.

Michael Stipe - pražský koncert v roce 1990

Stipe a jeho spoluhráči se vedle hudby věnují také společenským problémům. Angažovali se v kampani za odchod George Bushe z funkce amerického prezidenta, upozorňují na problémy s dodržováním lidských práv, zabývají se ochranou přírody i historických budov a přispívají na charitu.

Michael Stipe - pražský koncert v roce 1990