Málokterý lídr jazzového ansámblu se vyznačuje tak silnými koncepty a filosofií umění jako bubeník Bobby Previte. Věčně mladistvý blonďák patří nejen k tahounům newyorské avantgardní scény a pověstné skupině kolem klubu Knitting Factory, ale i k vizionářským skladatelům.

Řídí se krédem, že umění má “odkrývat”, a proto odtesává nánosy hudebních stylů. Divokými původními formami operuje i jeho nové kvinteto Bump Meets Pan-Atlantic, které dnes zahraje v pražském Jazz Docku.

Malé punkové radosti

Previtova hudební filosofie má několik pilířů: plodnou skladatelskou činnost pohání víra v nezbytnost hudební revoluce, čtyřicet let na pódiu ho naučilo vyjadřovat nápady v posluchačsky vděčných formách a z lásky k modernímu umění zase přejal impresionistickou snahu o vystihnutí okamžiku.

Logicky zakořenil v jazzu, hudbě charakteristické okamžitou improvizací, ačkoliv z dob, kdy doprovázel Iggyho Popa nebo Toma Waitse, mu zůstal ještě punkerský přístup k drobným radostem života. Však svoji poslední kapelu pojmenoval Koalice ochotných po Colinu Powellovi.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.