Málokterý lídr jazzového ansámblu se vyznačuje tak silnými koncepty a filosofií umění jako bubeník Bobby Previte. Věčně mladistvý blonďák patří nejen k tahounům newyorské avantgardní scény a pověstné skupině kolem klubu Knitting Factory, ale i k vizionářským skladatelům.

Řídí se krédem, že umění má “odkrývat”, a proto odtesává nánosy hudebních stylů. Divokými původními formami operuje i jeho nové kvinteto Bump Meets Pan-Atlantic, které dnes zahraje v pražském Jazz Docku.

Malé punkové radosti

Previtova hudební filosofie má několik pilířů: plodnou skladatelskou činnost pohání víra v nezbytnost hudební revoluce, čtyřicet let na pódiu ho naučilo vyjadřovat nápady v posluchačsky vděčných formách a z lásky k modernímu umění zase přejal impresionistickou snahu o vystihnutí okamžiku.

Logicky zakořenil v jazzu, hudbě charakteristické okamžitou improvizací, ačkoliv z dob, kdy doprovázel Iggyho Popa nebo Toma Waitse, mu zůstal ještě punkerský přístup k drobným radostem života. Však svoji poslední kapelu pojmenoval Koalice ochotných po Colinu Powellovi.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se