Tohle nemá být životopis, obecný profil nebo souborné kritické zhodnocení. Daleko spíš je to gratulace k dnešním osmdesátinám nebo, chcete-li, v tom nejvlastnějším smyslu třeba i vyznání obdivující lásky. Takové útvary poetické prózy používám opravdu jen velmi zřídka.

Ale kdybych měl pro Hanu Hegerovou hledat to nejstručnější shrnutí, musel bych si je vypůjčit od Boženy Němcové: pro mě je to paní kněžna českého šansonu. Slovo šanson prý nemá ráda, spěchám proto nahradit je termínem, který jsem si vymyslel v šedesátých letech za svého působení v Melodii: "písničky o něčem".

Populární hudba má své zákony, zvyklosti i zlozvyky. Některé z nich jsou k přežití v této oblasti nevyhnutelné, jiné slouží k usnadnění rychlejšího úspěchu. U Hany Hegerové jsem měl vždycky pocit, že tyto zvyklosti prostě ignoruje.

Která z našich aspirantek na hvězdnou dráhu má na křestním listě jméno Carmen, a přitom na scénu vstoupila jako česká Hana?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.