Úterní vydání Hospodářských novin přineslo recenzi nového alba Björk, které se jmenuje Biophilia a spíš než o desku v klasickém slova formátu jde o všeobsažný multimediální projekt. Jeho součástí jsou také videohry a programy pro dotyková zařízení firmy Apple, tzn. například displeje iPad nebo telefony iPhone.

Jejich autory jsou přední nezávislí programátoři jako Theo Gray, vysokoškolský student Max Weisel nebo samotní muzikanti. Björk je oslovila na základě programů, které pro platformu Applu vyrobili už předtím, a s programátory pak strávila několik dnů "brainstormingem" na svém rodném Islandu.

Dvě verze not

Každá píseň obsahuje kromě samotného programu i dvě verze notace, přičemž jedna odpovídá klasickému evropskému notopisu a druhá je ryze barevná, sestavená z forem a tvarů, jež představují jednotlivé tóny a nástroje.

Björk, která se před vydáním alba často přirovnávala k "frustrované učitelce hudby", tím sleduje poučné cíle. Správným hraním a interakcí s programy lze měnit výslednou podobu písniček, což by třeba u dětí mělo vyprovokovat tvůrčí impulz.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.