Z Kokavy nad Rimavicou přes Vídeň do Hollywoodu. Na hudbě k americkému velkofilmu Sherlock Holmes: Hra stínů se podílela i romská kapela z východního Slovenska Sendreiovci & Kokavakere Lavutára.

Vybral si ji skladatel "sherlockovské" hudby Hans Zimmer. „Hans s námi počítá i do budoucna,“ tvrdí frontman kapely Vladimír Sendrei.

HN: Kde vás Hans Zimmer objevil?

Hansovi Zimmerovi nás doporučil Tomaš Hrustič z National Democratic Institute (NDI) v Bratislavě. Už šestým rokem realizujeme projekt Rómska struna po potulkách, což je série koncertů a zpěváckých workshopů přímo v romských osadách na východním Slovensku.

A tam, ve vesnici Rudňany, nás Zimmer navštívil i se svou dcerou a štábem. V Domě kultury tři hodiny poslouchal, jak hrajeme, a dokonce se v jednu chvíli přidal na klavír. Naši hudbu si nahrávali. Po dvou měsících se nám pak ozvali z NDI, že si Hans vybral naši hudbu.

HN: Kývl jste na nabídku hned, nebo jste váhal? Nebral jste to třeba tak, že jste pro Američany jen taková exotika?

Až do zaslání smlouvy jsme tomu prostě nevěřili. Pak jsme byli jednoduše nadšení. Kolik kapel, i neromských, by dalo nevím co za to, aby mohly spolupracovat na podobném filmu a s takovým odborníkem, jakým je Zimmer.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hudbu ke snímku Sherlock Holmes: Hra stínů, který dnes vstupuje do českých kin, se skladatelem Hansem Zimmerem natočila slovenská romská kapela Sendreiovci & Kokavakere Lavutára. Recenzi filmu čtěte ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.