Zvonění mobilního telefonu se stalo součástí každodenního života moderní doby. V řadě situací však prostá slušnost stále velí jejich majitelům diskrétnost a patří k nim i koncertní a divadelní představení.

Když naposledy zvonil mobil na koncertu newyorské filharmonie, její dirigent Alan Gilbert se rozzlobil a orchestr bezprostředně zastavil.

Marimba místo Mahlera

Gilbert byl velmi rozčílen, když se při úterním koncertu z prvních řad newyorské Avery Fisher Hall ozvalo typické zvonění marimba právě ve chvíli vyvrcholení Mahlerovy deváté symfonie, jen 13 taktů před zahájením poslední stránky partitury.

O incidentu podle serveru dailymail.co.uk napsal na svůj blog Michael Jo. "Když se Alan Gilbert otočil k prvním houslím a zvonění stále sílilo, bez jakýchkoli pochyb se jednalo o zvonění na iPhonu marimba."

Dirigent se po zastavení orchestru obrátil do hlediště, aby našel hříšníka. Během několikaminutové přestávky se dotyčného zeptal: "Už jste skončil?" Když nedostal odpověď, dodal: "Dobře, počkáme." Z hlediště se již ozývaly výzvy "Pokutu tisíc dolarů" a "Vyhoďte ho".

Úryvek z Mahlerovy deváté symfonie

Když zvonění skončilo, Gilbert se u majitele telefonu ujišťoval, zda mobil vypnul. Muž dirigenta ujistil, že se to již nestane. Následovala Gilbertova omluva. "Obvykle, když někdo takto ruší, je lepší to ignorovat, protože upozornění je občas více rušivé než samotný podnět. Tohle jsem ale nemohl vystát... Začneme znovu," prohlásil.

Podobně kuriózní případ se odehrál minulý měsíc, když Kevin Spacey v roli Richarda III. v divadle v Sydney podrážděně reagoval na telefonát v publiku. "Řekněte jim, že nemáme čas," volal na provinilce.

Vyzvánění marimba na iPhone

V červnu 2011 tenisová hvězda Caroline Wozniacká podávala na match point v zápase proti Alizé Cornetové, když její soupeřce zazvonil telefon. Cornetová tehdy prohrála.

Minulý rok americký idol Adam Lambert přerušil koncert, když jedna z jeho fanynek v první řadě telefonovala právě ve chvíli, kdy se měla nahrávat akustická píseň. "Nedíváte se na televizi," upozornil ji.