Mladý anglický zpěvák Ed Sheeran získal čtyři nominace na britské hudební ceny Brit Awards, zatímco slavnější zpěvačky Adele a Jessie J mají po třech návrzích.

Mezi nominované převážně mladé umělce se vrací po 25 letech také legenda britského popu Kate Bushová.

Ceny se budou předávat 21. února v Londýně a vypadá to, že by během večera mohla poprvé po třech měsících od operace hlasivek vystoupit Adele.

Nominace

Britský zpěvák
Ed Sheeran
James Blake
James Morrison
Noel Gallagher
Professor Green
Zahraniční zpěvák
Aloe Blacc
Bon Iver
Bruno Mars
David Guetta
Ryan Adams
Britská zpěvačka
Adele
Florence & the Machine
Jessie J
Kate Bush
Laura Marling
Zahraniční zpěvačka
Beyoncé
Bjork
Feist
Lady Gaga
Rihanna
Britská skupina
Arctic Monkeys
Chase & Status
Coldplay
Elbow
Kasabian
Zahraniční skupina
Fleet Foxes
Foo Fighters
Jay Z/ Kanye West
Lady Antebellum
Maroon 5
Britský objev
Anna Calvi
Ed Sheeran
Emeli Sandé
Jessie J
The Vaccines
Zahraniční objev
Aloe Blacc
Bon Iver
Foster The People
Lana Del Rey
Nicki Minaj

Zpěvačka, jejíž deska 21 překonávala rekordy, je uvedena na programu spolu s Blur, Coldplay, Rihannou a Noelem Gallagherem.

Dvacetiletý Sheeran si odnesl nominaci na nejprestižnější cenu pro album roku za svou debutovou deskou +, které se v Británii zatím prodalo skoro milion exemplářů. Je navržen i na cenu pro britského zpěváka, pro nastupující umělce a pro nejlepší singl.

Adele bude soutěžit také o album roku, o zpěvačku a singl roku. V souboji o cenu pro nejlepší britskou zpěvačku se utká s Jessie J, folkovou zpěvačkou Laurou Marlingovou, s Florence Welchovou ze skupiny Florence & The Machine a s Kate Bushovou.

Zatímco jejím konkurentkám je nejvýš 25 let, Kate Bushové je 53 let a vrací se po 25 letech po loňském albu 50 Words for Snow. V roce 1987 vyhrála Brit Award, když porazila Kim Wildeovou a Joan Armatradingovou.

Letos získali po dvou nominacích Florence & the Machine a Coldplay, stejně jako Američané Bon Iver a Aloe Blacc.

O hlavní cenu pro album roku se budou vedle Adele a Sheerana ucházet Coldplay s Mylo Xyloto, Florence & The Machine s Ceremonials a PJ Harveyová s Let England Shake.

Zatímco na Brit Award o nejlepší britskou skupinu byli nominováni Arctic Monkeys, Chase & Status, Coldplay, Elbow a Kasabian, ze zahraničních skupin byli navrženi Fleet Foxes, Foo Fighters, Jay Z and Kanye West, Lady Antebellum a Maroon 5.

Čestnou cenu za mimořádný přínos populární hudbě dostanou Blur.

Ed Sheeran

Jessie J

Chase & Status

Bon Iver