Druhý program České televize se po letech vrátil k současné hudbě. Pod vedením dramaturga brněnského studia Vladimíra Strakoše, který se v televizi kdysi zasloužil například za jediné hodnotné záznamy jazzových koncertů, nyní ČT2 vysílá cyklus komorní hudby Bravo!.

Reprízu prvního dílu z pondělí 2. ledna, který představil Pavel Haas Quartet, program zopakuje ještě třicátého ledna.

K vidění je ale již nyní na stránkách televize. Další díly budou následovat od 12. února každou druhou neděli v poledne na ČT2.

Cyklus podle Strakoše nabízí třicet minut komorní hudby v podání nejlepších českých interpretů mladé generace ve vizuálně atraktivním prostředí patinovaného sálu v Rajhradě. Natáčelo se v benediktinském klášteře.

"Dostali jsme šanci zrealizovat tento cyklus, chápeme ho jako doplněk záznamů velkých orchestrů," říká Strakoš a poukazuje na ojedinělou atmosféru kláštera.

"Docela dlouho jsme hledali prostor pro natáčení, nosili jsme s sebou housle, abychom vyzkoušeli akustiku. Sál kláštera v Rajhradě byl podle nás nejlepší akusticky i vizuálně," popsal Strakoš proces výběru sálu. Sál je starý a částečně zchátralý, což dodává cyklu originální kulisy.

Mezi umělce, kteří v cyklu zahrají, se řadí například muzikanti z Pavel Haas Quartet, slovenský houslista Milan Paža, cembalistka Barbara Maria Williová nebo marimbista Martin Opršál.

"Když člověk vstoupí do budovy a sálu, je tam zvláštní sugestivní pocit samoty. Prostory jsou velké, opuštěné, vybíral jsem podle toho i repertoár," řekl Paža.

Jako zajímavý hodnotí dramaturg zařazení marimbisty Opršála. Jeho nástroj z 20. století se totiž dobově nehodí do prostor barokní památky.

"Hrálo se mi tam výborně, jen jsem měl problém s tichou skladbou. Zdevastovaná podlaha byla hlučná, musel jsem natáčet bosý," prozradil Opršál.

Související