Renomovaný americký pianista Uri Caine, někdejší kurátor Benátského bienále a laureát Mahlerovy ceny, se v pátek v pražském Jazz Docku vrátil ke konceptu akustického jazzového tria, jaké nenatočil patnáct let. V publiku převládalo nadšení, ačkoliv byl slyšet i stesk po Caineových divočejších, elektronických letech.

Mohutný Američan na baru zůstal až do třetí hodiny ranní a se zájmem naslouchal jam sessionu českých muzikantů. “Hrát v klubu, který žije takhle do noci, je prostě radost. Do Jazz Docku bych se vrátil kdykoliv,” řekl Caine pro HN.

HN: Mračíte se, když vás někdo představí jako Juriho. Copak Uri Caine, foneticky hurikán, není umělecké jméno? 

Moji rodiče sice nebyli ortodoxní židé, ale Uri jsem od narození. V hebrejštině, kterou mluví celá má rodina, to znamená Světlo. Sice jsme se všichni narodili v Americe, ale babička je původem Ruska a dědeček Litevec.

Uprchli do Států začátkem 20. století a rychle zapomněli jidiš, ale ještě můj tatínek se celý život chtěl přestěhovat do Izraele a dbal na to, abychom se sourozenci mluvili hebrejsky. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.