Ačkoliv jedna z nejžádanějších sopranistek současnosti Anna Netrebková vystoupí poprvé v ČR až 23. listopadu, lístky rychle mizí. Na koncert rakouské sopranistky ruského původu, která v pražském Obecním domě vystoupí v koncertním provedení romantické opery Jolanta Petra Iljiče Čapkovského, zbývá necelá polovina vstupenek.

Podle promotérky Aleny Nachtigalové je o vystoupení takový zájem, že v předprodejích zmizela již zhruba polovina vstupenek - skoro všechny v nižších cenových kategoriích. Cena nejlevnějších lístků ke stání je 500 korun, k sezení se pohybuje od 1200 korun do 5500 korun.

Láska vrací zrak

Netrebková zazpívá titulní roli slepé princezny Jolanty, jíž vrátí zrak láska k rytíři Vaudémontovi. "Projekt tohoto koncertního turné je srdeční záležitostí Anny Netrebkové, která si Prahu jako součást svého turné sama vyžádala," uvedla Nachtigalová.

Partnery umělkyně, která patří k nežádanějším a také nejdražším operním hvězdám, budou Slovinská filharmonie a francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Jolantiny kořeny

Roli slepé princezny Jolanty zpívala ruská diva, která má pět let i rakouské občanství, poprvé v roce 2009 v koprodukční inscenaci petrohradského Mariinského divadla a Festspielhausu v německém Baden-Badenu s dirigentem Valerijem Gergijevem. Části lyrického Čajkovského kusu Netrebková provedla již v březnu 2007 na recitálu v Paříži.

Čtyřicetiletá Netrebková začala svojí kariéru v petrohradském Mariinském divadle. Mezi její první zahraniční úspěchy patří její debut v San Francisku v roce 1995, vystupovala v newyorské Metropolitní opeře i na Salcburském festivalu.

Od úspěchu na salcburském festivalu v roli Donny Anny v Mozartově opeře Don Giovanni v roce 2002 Netrebková hostuje na všech předních operních scénách, včetně Metropolitní opery v New Yorku, londýnské Královské opery Covent Garden, Vídeňské státní opery, milánské La Scaly či Bavorské státní opery.

OPERA V PRAZE 2012

13. dubna - mexický tenorista Rolando Villazón vystoupí v Obecním domě

18. června - americký tenorista Lawrence Brownlee (rossiniovský pěvec)

25. září - lotyšská mezzosopranistka Elina Garančová v Obecním domě

23. října - basbarytonista Ildebrand D'Arcangelo v Rudolfinu

Netrebko a PKF

Pěvkyně nahrává pro společnost Deutsche Grammophon. Její obsáhlá diskografie obsahuje sólová alba i kompletní operní nahrávky. Loni Netrebkovou doprovodila Pražská komorní filharmonie (PKF) na koncertech v Berlíně, Mnichově a Vídni.

PKF s Netrebkovou spolupracovala již před čtyřmi lety na úspěšném kompaktním disku Souvenirs, který byl natočen v pražském Rudolfinu.

V roce 2007 ji zařadil časopis TIME, jako první operní pěvkyni vůbec, na svůj seznam obsahující jména sta nejvlivnějších lidí světa. Netrebková se několikrát objevila na titulních stranách prestižních časopisů, jako jsou Vogue, Vanity Fair, Town & Country.

Společně se svým manželem, uruguayským basbarytonistou Erwinem Schrottem, a synem žijí ve Vídni.

video - Netrebko zpívá část Čajkovského Jolanty v Paříži, 2007