Pianistka a skladatelka Carla Bley, klíčová postava jazzové avantgardy, míří do Česka.

V rámci druhého ročníku takzvané Matějské jazzové pouti vystoupí 22. dubna v Přerově se saxofonistou Andym Sheppardem a se svým dlouholetým životním partnerem, basistou Stevem Swallowem - tedy v triu bez bicích nástrojů.

Za pořadatele to pro IHNED.cz potvrdil šéf Kulturních a informačních služeb města Rudolf Neuls ml.

Cigarety z Birdlandu

Pětasedmdesátiletá Bleyová udělala hudebně to nejzásadnější v šedesátých letech, kdy v New Yorku nastupovala éra freejazzu. Bleyová nejprve prodávala cigarety v klubu Birdland, kde slyšela hrát Ornetta Colemana a kde se také později seznámila se svým manželem Paulem Bleyem.

Od začátku šedesátých let začala psát neotřelé jazzové kompozice, například pro svůj big band Jazz Composer's Orchestra.

Pianista Bley později nahrál album Barrage, sestávající se pouze z jejích skladeb, a v roce 1967 udělal podobný krok vibrafonista Gary Burton s albem A Genuine Tong Funeral.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.