Lewis Alan Reed otevřel oči a uši 2. března 1942 ve velmi poklidné brooklynské čtvrti v New Yorku v židovské středostavovské rodině. Co uslyšel nad kolébkou, nebylo příliš povzbuzující: před necelými čtyřmi měsíci Spojené státy vstoupily do světové války a krátce poté nacisté vyhlásili konečné řešení židovské otázky, tedy likvidaci všech Židů.

A tak se s rodiči odstěhoval na newyorské předměstí, přímo do židovské oblasti Freeport na Long Islandu. Tedy ne že by byl vychováván v rámci ortodoxní víry, naopak, dostalo se mu vychování typického pro americkou střední třídu, leč přesto o něm příbuzní prohlašovali: "To je ale hezkej židovskej chlapeček."

Předloha pro drsné čtení

Jenže nadějný atlet a basketbalista si zhruba tehdy, tedy v polovině padesátých let, pustil "TO" rádio, kde Alan Freed a další pouštěli všechny ty rokenrolové, rockabillyové a rhythmandbluesové nahrávky - neslýchaný, nespoutaný a rebelský zvuk, který hákem probodl srdce mladého teenagera.

Dál už by Reedův život mohl sloužit jako předloha pro hodně drsný román Williama Burroughse či Raymonda Chandlera.

Dosud nedospělého chuligána nechali rodiče kvůli jeho domnělé vzpurnosti a homosexuálnímu chování léčit na psychiatrii, kde byl podroben elektrošokům. "Strčí ti takové něco do krku, aby sis nespolkl jazyk a nasadí ti elektrody na hlavu. Tohle se doporučovalo na zahánění homosexuálních pocitů. Efekt je ten, že ztratíš paměť a stane se z tebe jen tak nic."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jen málokterý ze světových umělců, natožpak z rockové oblasti, měl tak věrné, až kultovní zázemí v bývalém Československu. A naopak: podivuhodná byla náklonnost Lou Reeda k naší zemi, byť se především odvíjela od pevného přátelství s Václavem Havlem. Není úplně zřejmé, co posvětilo vzácný vztah mezi pražským, spíš introvertním intelektuálem, a "rokenrolovým zvířetem". Lou Reed slaví tento víkend sedmdesáté narozeniny.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.