Nejlepší gramofonovou desku loňska natočila podle poroty Ceny Vinyla experimentální hudební skupina B4. Formace z Nového Boru na Českolipsku získala za svou nahrávku Didaktik Nation Legendary Rock titul deska roku.

Objevem roku se stali brněnští Fiordmoss a počinem roku kutnohorský festival Creepy Teepee. Hudební ceny Vinyla organizátoři udělili v sobotu večer na slavnostním večeru v brněnském klubu Fléda.

Utajený vítěz

Ceny Vinyla letos rozdělovali poprvé. Ocenění se rozhodli vytvořit, protože v ČR podle nich chybí hudební cena, která pojmenovávala důležité počiny v současné české hudbě. Ankety a žebříčky podle nich odrážejí spíš popularitu kapel u veřejnosti či názory vydavatelů.

Vinyla má být jejich protipólem. Chce si vydobýt místo a prestiž, jíž má například na výtvarném poli Cena Jindřicha Chalupeckého.

Vítěznou desku popsal jeden z členů poroty Pavel Klusák jako neklidné snění o minulosti. Posluchači podle něj umožňuje vzpomínat na atmosféru 70. let, na minulost československých rodin, institucí, technologií i médií.

"Skupině gratuluji a zároveň bych ji rád požádal, aby se pokud možno přejmenovala, protože s tímhle šíleným názvem zůstane už napořád proklatě dobře utajená," řekl o B4.

Fiordmoss - Tigermy

Video

Alternativní formace Fiordmoss porotce oslovila hlavně tím, jak se za poslední rok hudebně posunula. "Z nejisté skupiny, která se ještě před nedávnem utápěla v nepříliš výrazném písničkářství, se během pár měsíců stala kapela, která dokáže sebejistě ukočírovat naplněnou MeetFactory," řekl další z porotců Jiří Špičák.

Skupina podle něj umně navázala na zahraniční trendy, a přitom nejde o plagiátorství ani revival, tolik běžný na jejím hudebním poli.

Kutnohorský festival Creepy Teepee cenu získal jako přehlídka, která seznamuje posluchače s trendy současné alternativní hudby.

Cena, co má smysl

Držitelé cen Vinyla si jako odměnu odnesli gramofonovou desku vydanou v limitované edici 100 kusů. Obsahuje nahrávky všech nominovaných, a to v autorském obalu od výtvarníka Josefa Bolfa.

"Snažili jsme se vymyslet ocenění, které má nějaký smysl a význam i po odeznění potlesku - nejen pro nominované, ale i pro fanoušky hudby," uvedl za organizátory Tomáš Grombíř.

B4 - Avomet

Video
Video B4 - Avomet

Ukázka z festivalu Creepee Teepee