Škampovo kvarteto se na své nové nahrávce Morava vrací k úspěšné spolupráci s Ivou Bittovou, se kterou v minulosti natočilo již dvě CD.

Autorem většiny nových skladeb je bývalý primárius kvarteta Pavel Fischer. Křest alba Morava se uskuteční 6. května na festivalu Musica v Holešově.

"Posluchači uslyší koncertní premiéru nejnovějších skladeb Pavla Fischera z nového CD, zahrajeme i výběr Janáčkových písní z předchozí spolupráce s Ivou Bittovou. Rádi bychom uvedli jeden ze smyčcových kvartetů Leoše Janáčka a přemluvili Ivu Bittovou, aby zahrála jednu ze svých improvizací," uvedla k programu houslistka Škampova kvarteta Daniela Součková.

Na novém projektu žánrově odvážné kvarteto přizvalo Ivu Bittovou nejen k autorské, ale i studiové spolupráci.

Silná inspirace folklorem

"Skladby Pavla Fischera jsou emocionálně velmi nabité a silně inspirovány folklorem. Někdy bylo těžké udržet ve hře tu správnou energii, zejména po několikahodinové natáčecí práci. Největším potěšením bylo společné hledání těch správných folklorních grifů a frázování," sdělila Součková.

Album obsahuje vedle skladeb Fischera také skladbu Hopáhop tálitá Ivy Bittové, která původně vznikla na objednávku proslulého Kronos Quartetu.

"Recitační či deklamační pasáže vyžadovaly zcela jiný způsob vyjádření - osobní obnažení. To byl také zřejmě důvod, proč nebyla skladba nakonec Kronos Quartetem nahrána, a tak se jí zhostilo Škampovo kvarteto," podotkl Fischer.

Škampovce čeká Anglie

Škampovo kvarteto odstartovalo svou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů Smetanova kvarteta.

S Fischerovými skladbami, inspirovanými především moravským, ale i skotským, balkánským a romským folklorem, sklízí kvarteto nadšené ohlasy na světových pódiích. V nejbližší době jeho členy čekají výjezdy do Anglie, v srpnu koncertuje a vyučuje na letním hudebním festivalu Lake District, v září zahajuje novou sezonu ve Wigmore Hall.