Po šesti letech se do Prahy vrátil čínský pianista Lang Lang, tentokrát jako host galavečera Dvořákovy Prahy.

Ve Španělském sále Pražského hradu v sobotu odehrál více než dvouhodinový koncert, jež přenášel Český rozhlas a s mírným zpožděním i Česká televize.

Devětadvacetiletý pianista na svůj první český recitál přijel jen pár dnů poté, co v Royal Albert Hall v průběhu tří dnů odehrál pět Beethovených concertů.

V Praze představil program složený z děl Johanna Sebastiana Bacha, Franze Schuberta a Fryderyka Chopina.

V sále ozářeném tlumeným světlem stovek elektrických svíček zahrál na své oblíbené koncertní křídlo značky Steinway č. 3, které si Pražský hrad musel vypůjčit z Rudolfina.

Z Bachova díla zazněla Partita č. 1 B dur. Ze Schubertovy tvorby Lang Lang zahrál čtyřvětou kompozici Sonáta B dur.

Již po první části koncertu odměnili posluchači Lang Langa dlouhotrvajícím potleskem. Vystoupení klavíristy, který je známý i humanitárními a společenskými aktivitami, si nenechala ujít řada zástupců tuzemské hudební scény.

V hledišti zasedli například houslisté Václav Hudeček a Pavel Šporcl, ředitel Pražského jara Roman Bělor, ředitel České filharmonie David Mareček či prezident festivalu Struny podzimu Marek Vrabec. Součástí první poloviny večera bylo i předání ceny Antonína Dvořáka, jíž ziskala sopranistka Ludmila Dvořáková.

Po přestávce Lang Lang nabídl Chopinův soubor 12 etud op. 25 považovaný za vysokou školu klavírní hry. Publikum jej pak třemi potlesky vybídlo k přídavkům: Lisztově Romanci a La Campanelle.

Lang Lang je proložil svoji oblíbenou skladbou Měsíc stíhaný barevnými mraky od čínské skladatele Ren Guanga, výrazné osobnosti asijské klasické hudby první poloviny 20. století.