Ve věku 71 let dnes v New Yorku zemřel Levon Helm, bubeník a zpěvák rockové kapely The Band. Oznámila to jeho manažerka, podle níž podlehl rakovině hrtanu. "Hlas Levona Helma ztělesňoval bluesovou, pružnou a zvětralou tradici mississippské delty a Arkansasu," napsal deník New York Times.

"Helm měl v rocké muzice naprosto ojedinělý hlas," tvrdí nekrolog televize CNN, podle které měl Helm jižanský, soulový a zrnitý přízvuk jako uleželá whisky.

Rocková klasika

Helm byl členem The Band, která provázela Boba Dylana při jeho elektronickém turné v letech 1965 a 1966 a také na desce Planet Waves. Alba, která The Band vydal koncem 60. let - eponymní album The Band a Music From the Big Pink -, patří dodnes k rockové klasice.

Skupinu tvořily vyhraněné osobnosti: kytarista Robbie Robertson (dávno emancipovaný k úspěšné sólové kariéře), baskytarista Rick Danko a klávesisté Richard Manuel a Garth Hudson.

Nesrovnalosti Posledního valčíku

Závěrečný koncert Bandu natočil v roce 1976 Martin Scorsese jako dokument Poslední valčík (The Last Waltz), obecně považován za jeden z nejlepších filmových záznamů koncertu. Paradoxně však přispěl k tomu, že se dosavadní přátelé Robertson a Helm trpce rozešli. Helm se domníval, že Robertson ovlivnil Scorseseho, aby ve filmu zdůraznil jeho úlohu na úkor ostatních.

Tha Band se ještě dal dohromady bez Robertsona v 80. letech, ale už nedosáhl svých bývalých úspěchů. Richard Manuel se oběsil v hotelovém pokoji ve Winter Parku na Floridě v roce 1986, Danko zemřel v roce 1999.

Levon Helm hrál v osmdesátých letech například s Ringo Starrem, v roce 1990 se zúčastnil megalomanského koncertu Rogera Waterse, který hrál po pádu Berlínské zdi pinkfloyďácké album The Wall.

Na stará kolena comeback

V posledních letech života si Helm užil menší comeback: na podzim 2007 natočil po pětadvaceti letech sólové album Dirt Famer, přičemž jeho následná deska Electric Dirt z roku 2010 získala cenu Grammy v kategorii Americana. Poslední živé album Ramble at the Ryman z loňského roku úspěch ve stejné kategorii na Grammy zopakovalo.

Rodákovi z Arkansasu zjistili lékáři rakovinu hrtanu v roce 1998. Helm tehdy dočasně ztratil hlas a kvůli účtům za lékařskou péči málem přišel o dům ve Woodstocku ve státě New York.

Rozhodl se však ve svém domě přezdívaném The Barn (Stodola) pořádat koncerty zvané Midnight Rambles, které přitáhly hvězdy typu Elvise Costella, Emmylou Harris, Krise Kristoffersona či Donalda Fagena.

Usmíření s Robertsonem

Úspěch koncertů i studia, které založil, mu pomohl zaplatit účty a oživit jeho sólovou hudební kariéru. Spolu s dalšími členy The Band byl uveden v roce 1994 do rock and rollové síně slávy. Toto úterý však Helmova rodina oznámila, že bubeník a zpěvák se nachází v konečném stadiu rakoviny.

I když Robertson a Helm spolu od roztržky kolem Posledního valčíku skoro nemluvili, zřejmě se spolu na poslední chvíli usmířili. Robertson na Facebooku napsal, že několik dní před Helmovou smrtí ho navštívil v newyorské nemocnici a napsal, že je pro něj "jako starší bratr".