Slavná americká metalová skupina Metallica v pondělí zahájí na stadionu v pražském Edenu světové turné, na němž připomene skladby ze svého legendárního "černého" alba z roku 1991.

Očekává se návštěva přibližně 30 000 příznivců metalové legendy.

Česko plné metalistů

Jako předkapela zahraje od 17:15 francouzská heavymetalová formace Gojira. Vystoupení kalifornské skupiny Machine Head je naplánováno na 18:30, Metallica svoji produkci zahájí ve 20:00.

Album Metallica z roku 1991, pro které se vžil název "černé" album, zaznamenalo obrovský komerční úspěch. V USA se ho prodalo více než 15 milionů kopií, přes 22 milionů pak celosvětově.

Stalo se 25. nejprodávanějším albem v USA a nachází se na něm jedna z nejznámějších skladeb Metalliky Nothing Else Matters s nečekaným orchestrálním aranžmá Michaela Kamena.

Metallica je v České republice velmi populární. Prodala zde například přes 20 000 nahrávek svého alba Death Magnetic, které se v tuzemsku stalo druhou nejúspěšnější zahraniční deskou roku 2008. Před čtyřmi lety nadchla vyprodaný stadion Slavie v Edenu (dnes Synot Tip Aréna), kam dorazilo 35 000 lidí.

Tragédie ve Švédsku

Kapelu Metalllica založil v roce 1981 v Los Angeles Američan dánského původu a bubeník Lars Ulrich spolu kytaristou a zpěvákem Jamesem Hetfieldem. V sestavě doplněné o kytaristu Kirka Hammetta a baskytaristu Cliffa Burtona nahrála skupina album Kill'em All (1983) plné rychlého a agresivního thrash metalu. Ještě větší ohlas sklidily desky Ride the Lightning (1984) a Master of Puppets (1986).

Pak však přišla tragédie - na turné ve Švédsku v roce 1986 při havárii autobusu skupiny zahynul Cliff Burton. Zbylé trio doplnil Jason Newsted, s Burtonem ale odešla část Metalliky.

Po obrovském úspěchu černého alba z roku 1991 přišlo období, kdy kapela jela spíše na volnoběh. Začátkem roku 2001 odešel Newsted a dlouhodobé spory mezi Ulrichem a Hetfieldem vyvrcholily téměř roční pauzou, kdy se skupina pohybovala ve stadiu klinické smrti.

Po návratu Hetfielda, který mezitím prodělal léčbu ze závislosti na alkoholu, skupina dokončila syrové album St. Anger (2003). Přestože deska nebyla příliš komerčně úspěšné, pro Metalliku znamenala začátek nové éry.

Další černé album

Ke trojici muzikantů se připojil Robert Trujillo, který předtím působil u Ozzyho Osbourna a skupina se dala s novou energií opět do pohybu. Důkazem je úspěch alba Death Magnetic (2008).

V loňském roce vydala skupina společně s kytaristou Lou Reedem velmi rozporuplně přijaté album Lulu. V současnosti už ale pracuje na nové "normální" desce, která by podle muzikantů měla být právě ve stylu černého alba.

K úspěšnému černému albu vyšlo pět singlů:

Metallica - Nothing Else Matters

Metallica - The Unforgiven

Metallica - Enter Sandman

Metallica - Sad But True

Metallica - Wherever I May Roam