Spisovateli Salmanu Rushdiemu náboženská fatva zničila život na dvacet let. Nyní podobnému osudu čelí rapper Šáhín Nadžafí, který z Íránu uprchnul do Německa.

Jak informovala televize Al-Arabíja, dvaadevadesátiletý šíitský ajatolláh Safi Golpajegání v íránském městě Qom nad rapperem vynesl rozsudek smrti. "Když něco vytvářím, nikdy nepřemýšlím o důsledcích. Měl jsem už dřív podobnou píseň Mahdi, a na tu nikdo nereagoval," řekl rapper pro Radio Free Europe.

Odpadlík od víry

Ajatolláha popudila Nadžáfího poslední píseň Naghí, která zesměšňuje stejnojmenného šíitského imáma. Podle al-Arabíji již jeden z íránských prorežimních webů odstartoval online kampaň, která rappera označila za heretika a volá po jeho odstranění. Ajatolláh přitom rappera prohlásil "pouze" za odpadlíka od víry - jenže za to je v Íránu trest smrti.

"Vyzýváme muslimy a šíity, aby rappera našli a poslali jej do pekel," vzkazují imámovi příznivci. Nadžafí naposledy rapoval 15. dubna v Düsseldorfu, nyní bude muset vystupování na veřejnosti přehodnotit. Webové stránky Shia-online nabízejí odměnu 100 tisíc dolarů tomu, kdo Nadžáfího zavraždí. Peníze prý vyplatí nejmenovaná arabská země v Perském zálivu, uvedla RFE.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.