Americká popová zpěvačka Lady Gaga zrušila kvůli výhrůžkám islamistů svůj koncert v indonéské Jakartě. Vystoupení pro více než 50 000 lidí bylo už delší dobu vyprodané, policie ho však odmítala s ohledem na bezpečnost povolit.

Lady satanistka

Proti Lagy Gaga razantně vystupovala zejména Fronta obránců islámu (FPI), podle níž by necudné šaty a vulgární styl zpěvačky mohly pokazit morálku indonéské mládeže.

Koncert v Jakartě plánovaný na 3. června měl být jedním z vrcholů zpěvaččina turné po Asii, proti extravagantní umělkyni však stále častěji protestovali radikální vyznavači islámu, kteří ji mimo jiné označili za satanistku.

"Vzhledem k výhrůžkám Lady Gaga koncert ruší," uvedl zástupce pořadatelské agentury Big Daddy. "Nejde jen o bezpečnost Lagy Gaga, ale také o bezpečnost těch, kteří ji sledují." Pořadatel ujistil diváky, že všem vrátí peníze za zakoupené vstupenky.

Islamisté naproti tomu slaví. "Tohle je vítězství pro indonéské muslimy," uvedl zástupce vedení FPI Salim Alatas. "Děkujeme Bohu, že nás před touto ďábelskou záležitostí uchránil."

Gaga versus Asie

Americká popová hvězda proslulá svými extravagantními oděvy a provokativními vystoupeními vyvolala protesty i v dalších asijských zemích. Své světové turné Born This Way Ball minulý měsíc navzdory nesouhlasným projevům svých odpůrců zahájila v jihokorejské metropoli Soulu. 

Velká kritika se na pořadatele snesla i ve filipínské Manile, kde proti zpěvačce několik dní protestovaly stovky křesťanů.

Související