Publikum letošního Pražského jara vzdorovalo finanční krizi větším utrácením. Festival, který skončil v neděli, utržil za vstupenky rekordní částku 21 800 000 korun, o dva miliony víc než loni.

Prodáno bylo 36 tisíc vstupenek, 88 procent všech, které byly k dispozici. "Náš rozpočet sice není malý, ale není nekonečný. Pracujeme asi se 75 miliony, ale nijak si nestěžujeme," říká ředitel festivalu Roman Bělor.

HN: Před začátkem festivalu jste ČTK řekl, že kdyby mělo Pražské jaro stomilionový rozpočet, připravilo by více speciálních projektů a mohlo by iniciovat nastudování zapomenutých děl. Měl jste na mysli něco konkrétního?

Například letos jsme mohli nabídnout ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským Stravinského Život prostopášníka, jednu z významných moderních oper. Profitovali jsme z toho, že inscenace byla připravena v Ostravě, ale dovedu si představit, že bychom třeba ve spolupráci s operou pražského Národního divadla iniciovali další představení tohoto typu. A mohli bychom iniciovat i nastudování neznámých děl - byli bychom schopni financovat průzkum v řadě českých archivů, jejichž notové materiály dodnes nejsou zpracovány. V minulosti Pražské jaro podpořilo obnovené premiéry staré hudby, ale šlo o výjimky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.