Nová inscenace Janáčkových Příhod lišky Bystroušky bude prvním satelitním přenosem české opery. V devíti tuzemských kinech zazní 10. června v přímém přenosu z britského operního festivalu v Glyndebourne v režii Mellyho Stilla, informoval Martin Cikánek ze společnosti Aerofilms.

"V titulní roli debutuje britská sopranistka Lucy Croweová, jejíž pěvecká hvězda stále stoupá a bude zajímavé ji slyšet v českém repertoáru," uvedl Cikánek.V roli Revírníka zazpívá ruský barytonista Sergej Leiferkus, londýnské filharmoniky povede Vladimir Jurowski.

Zpoždění kvůli pikniku

První část opery bude přenášena se zpožděním, protože v Glyndebourne je mezi první a druhou částí tradiční devadesátiminutová přestávka na piknik v parku před divadlem.

Přestávka v kinech bude kvůli zpožděnému začátku přenosu pouze třicetiminutová. Po přestávce už vše poběží v přímém přenosu, diváci v kinech uvidí ve stejném čase totéž, co návštěvníci opery v Glyndebourne.

Nadšení Britové

Stillovo nastudování mělo v Glyndebourne premiéru 20. května a britský tisk jej přivítal. "Stillovi se daří udržovat rovnováhu mezi mystičnem a vtipem a sentimentalitu drží v rozumných mezích. Vladimir Jurowski byl při dirigování Londýnské filharmonie majestátně přesvědčivý, a byť jeho pronikavá inteligence někdy muziku příliš svazuje a dělá suchou, v tomto případě mu nelze nic vytknout," napsal britský deník Telegraph, který představení ohodnotil čtyřmi z pěti hvězdiček.

Stejně vysoko představení hodnotil i deník Independent, podle nějž představení uvádí spoustu paralel mezi životem lidí a zvířat, ačkoliv dodržuje půvab Janáčkovy panteistické vize. Spokojeně vyzněly i recenze v londýnském Evening Standardu a Wall Street Journalu, podle něhož jde o inteligentní představení, které vyvolává hluboce emotivní reakce.

Operní festival v Glyndebourne byl založen v roce 1934 na venkovském statku jižně od Londýna. Od roku 1994 zde stojí operní dům pro 1200 diváků. Festival je od počátku finančně nezávislý, náklady pokrývají dary mecenášů.

"Festival v Glyndebourne je ztělesněním dnes zcela unikátního klidu na detailní uměleckou práci a místo jedinečné koncentrace - všichni umělci tu vždy pracují jako jeden organismus a síla zdejších inscenací spočívá právě v dokonalé harmonii všech složek divadla," sdělil dirigent Jakub Hrůša, který je ředitelem tradičního podzimního turné Glyndebourne on Tour.