Česká filharmonie se v pátek rozloučila se svým izraelským šéfdirigentem Elijahu Inbalem. Po třech letech jej nyní vystřídá nastupující dirigent Jiří Bělohlávek.

Ve čtvrtek i v pátek byla na programu třetí symfonie Kadiš, jíž skladatel Leonard Bernstein věnoval zavražděnému americkému prezidentu Kennedymu.

Pocit viny

Do skladby, odkazující na tradiční židovský chvalozpěv, recitoval sám autor textu a obhájce lidských práv Samuel Pisar. Spolu s ním vystoupili v symfonii sopranistka Pavla Vykopalová (sólistka Národního divadla Brno), Český filharmonický sbor Brno a Kühnův dětský sbor, připomněla ČTK.

Posluchači napjatě naslouchali hlasu muže, který se modlil za "všechny umučené" a vzpomínal své rodiny. Pisar, polský rodák židovského původu, není profesionální recitátor, ale člověk, který se jako desetiletý dostal do soukolí nacistické vraždící mašinérie v koncentračních táborech Majdanek, Osvětim a Dachau, uprchl na konci války z pochodu smrti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.