Mezzosopranistka Magdalena Kožená se českému publiku představí poprvé v doprovodu Berlínské filharmonie.

Koncert, který bude řídit její manžel, šéfdirigent Simon Rattle, se uskuteční příští rok 1. května ve Španělském sále Pražského hradu.

Jde o jeden z prvomájových koncertů pořádaných Berlínskými filharmoniky každoročně v jiné zemi. Pro rok 2013 si vybrali Prahu, řekla v rozhovoru Kožená, která přednese Biblické písně od Antonína Dvořáka.

Vivaldiho směs, mozartovská role

Čeští fanoušci se na oblíbenou pěvkyni mohou těšit i letos. Se souborem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem zazpívá 16. září ve Španělském sále Pražského hradu "hudební směs" od Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela.

Na podzim ji čeká debut ve Vídeňské státní opeře v jedné z jejích nejoblíbenějších Mozartových rolí. K novým projektům patří také album Love and Longing (Láska a touha).

"Příští rok v květnu to bude jedinečná záležitost. Vystoupím ve Španělském sále s Berlínskou filharmonií a mým mužem. Je to v rámci koncertů na 1. máje, kdy Berlínská filharmonie ve spolupráci s televizními stanicemi vysílá do televize vždy koncert z jiné země," řekla pěvkyně, která v květnu 2013 zazpívá také v písňovém recitále v Rudolfinu.

Plno až do roku 2016

Jedna z nejvýznamnějších českých interpretek současnosti má diář zaplněný až do roku 2016. Za dva roky se s Rattlem stane symbolickou patronkou mezinárodního projektu Rok české hudby 2014.

Biblické písně, které zazpívá příští rok na Hradě, obsahuje i její nové album nazvané Love and Longing (Láska a touha). Jeho součástí jsou i Rückertovy písně od Gustava Mahlera a Šeherezáda od Maurice Ravela. Podle Kožené se často nepoštěstí nahrávat s Berlínskou filharmonií, a proto pořízení CD bylo pro ni výzvou.

"Chtěla jsem samozřejmě nahrát skladby, které zpívám delší dobu a které bych chtěla lidem představit v mém podání," uvedla. Všechny tři skladby byly zkomponovány v rozmezí deseti let a ukazují rozmanitost hudby na přelomu 19. a 20. století.

Devět dnů na Tita

Koženou čeká v srpnu na Salcburském festivalu opakování inscenace Bizetovy opery Carmen, v níž na jaře debutovala na Salcburském velikonočním festivalu. Na prestižní přehlídce nebude chybět ani písňový večer, v němž v doprovodu varhan přednese Biblické písně a Bachovy písně.

Na podzim bude debutovat ve Vídeňské státní opeře v Mozartově opeře La clemenza di Tito (Titus), kde ztvární svou oblíbenou roli Sexta.

"Velmi se na ni těším, protože jsem ji nahrála se sirem Charlesem Mackerrasem na desku, zpívala jsem ji i v jiném provedení koncertně a árie Sexta byly vždy takové moje parádní kousky... Tato role byla pro mne vždy klíčová a na její ztvárnění jsem musela čekat mnoho let," dodala Kožená. Lituje jen, že vstoupí do hotové produkce a na zkoušení bude mít pouhých devět dnů.

Kožená už s Berlínskou filharmonií zpívala Mahlera

Kožená už s Berlínskou filharmonií zpívala Mahlera
Mahler_Ich_atmet_einen_linden_Duft_Ko_en_Rattle_Berliner_Philharmoniker.mp4.jpg