Vyznavači klišé by v ostravské industriální památkové rezervaci Dolní oblast Vítkovice, kde se dříve kalila ocel, očekávali spíš heavymetalový festival. Od 12. července se však v kulisách vysokých pecí a plynojemu přebudovaném na koncertní sál poprvé uskuteční akce pověstná vyhraněnou dramaturgií - čtyřdenní multižánrový festival Colours of Ostrava.

Za přestěhování jedenáctého ročníku festivalu z Černé louky a Slezskoostravského hradu může mecenáš a majitel vítkovických strojíren Jan Světlík, který spolu s architektem Josefem Pleskotem přestavuje Dolní oblast Vítkovice na unikátní kulturní a společenské centrum Ostravy.

"Ano, nabídku jsme od Vítkovic dostali my," potvrzuje ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. "V první chvíli jsme to považovali za nereálné. V areálu byly jen haldy s náletovými dřevinami. Ale pan Světlík za rok areál proměnil a udělal mnohem víc, než jsme čekali. Nový prostor festivalu nabízí obrovské možnosti rozvoje, takže předpokládám, že příští ročník bude ještě lepší."

HN: Rozhodli jste se pro Dolní oblast Vítkovice hned?

Váhali jsme celý podzim. Museli jsme stanovit, co je potřeba v areálu udělat, aby se festival mohl uskutečnit. Ale celé to investoval pan Světlík. Tým lidí, který má kolem sebe, je neuvěřitelně odhodlaný a pracovitý. Ještě jsem se nesetkala s tím, že by lidé byli ochotni pracovat téměř 24 hodin denně. A on jim jde příkladem.

HN: Letošní jedenáctý ročník Colours má největší rozpočet v historii festivalu. Údajně padesát milionů korun, dvakrát více než loni. Je to tak?

Už jsme tuto hranici přesáhli. Obrovsky jsme navýšili rozpočet na honoráře hudebníků, pódia jsou větší, bezpečnější. Vrcholoví umělci se nepostaví na pódium, které nesplňuje světové parametry. Museli jsme hodně investovat do kilometrů plotů. Technický šéf festivalu Daniel Krečmer už téměř půl roku v areálu bydlí, tvoří ho, koordinuje s odborníky z Vítkovic. Pan Světlík za rok přebudoval plynojem na koncertní sál, navíc termíny neustále zkracoval, to jsou nevídané věci.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.