Vypadá jako rozhněvaný a popravdě nebezpečný muž. Finský akordeonista Kimmo Pohjonen hrává po boku zápasníků i vesničanů v traktorech, ale cit má také pro jemnější hudbu.

Vloni uhranul publikum pražských Strun podzimu s důmyslnou světelnou show a letos vystoupí 12. července na Colours of Ostrava spolu s hvězdami klasické hudby Kronos Quartetem.

"Když jsem za nimi jel do San Franciska, zjistil jsem, že klasičtí muzikanti mají i smysl pro humor. Ti, které jsem pamatoval z mládí z Finska, takoví nebyli," řekl Pohjonen pro Hospodářské noviny.

HN: Připomínáte ranaře. Dostal jste někdy přes držku?

Nemůžu říct, že by si na mě lidé troufali. Ale nejsem útočný typ, jen přizpůsobuji svoji kondici podmínkám, které mi klade nástroj, a ty by bez dobré fyzičky byly likvidační. Když jsem koncem sedmdesátých let studoval, neustále jsem byl obklopený finskými yapíky, kteří jezdili v Mercedesech a nosili kravaty. Chtěl jsem být jiný. Už kvůli ženským.

HN: Neletěly tehdy ženské víc na rockery než na akordeonisty?

Finsko je výjimečné, protože už od třicátých let máme tradici akordeonu jako skoro národního nástroje. Ta popularita mu vydržela dlouho, zhruba do doby, než jsem začal hrát já. V mojí vesničce jsme měli akordeonový klub, kde jsem byl nejmladší.

Chodili tam staří páni a chtěli slyšet lidové písně, valčíky z války a muziku, která se hrála v restauracích. Vztah mladších lidí k akordeonu se obnovil, až když Finsko začalo investovat do školství a kultury.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.