Dobrý den! Proč jsme ksakru vzhůru takhle brzy po ránu, a jakou může mít tenhle projev váhu, když je teprve poledne? Každý pořádný muzikant touhle dobou ještě spí, anebo zaručeně usne, než s tímhle budu hotový.

Letos tu máme pět plných dnů koncertů, stovky hraní od rána až do noci, ale přesto se dneska v popu nikdo na ničem neshodne. Můžete se zeptat klidně Einsteina, ale na tuhle hudbu prostě teorie neplatí. Zeptám se vás třeba na KISS, a vy mi odpovíte, že to byli stoupenci raného divadelního rocku, kteří dávali průchod opravdu hodně nevybouřeným mladistvým hormonům.

Anebo řeknete, že nestáli vůbec za nic.

Stejně tak se dá říct, že Bruce Springsteen je rozený básník, génius a tvrdě pracující kluk z New Jersey, hlas obyčejného člověka a budoucnost rokenrolu - nebo že nestojí ani za starou belu.

Tím chci říct, že o hudbě by nás mělo vždy mluvit víc, protože ji každý vnímáme jinak.

Začalo to v roce '64

Být dneska v jednom městě s desítkami tisíc kapel působí zvláštně. Ale v čtyřiašedesátém, kdy jsem poprvé vzal do ruky kytaru, by to působilo jako docela ztřeštěný sen dospívajícího kluka - protože už to číslo bylo matematicky vzato nemyslitelné. Vždyť tolik kytar na světě ani neexistovalo!

Kytaristé byli ohrožený druh, hudebních škol pomálu a než přišli Beatles, většina z nás hrála jen instrumentálky. Když jsem s kytarou začínal já, mohl jsem si vybírat písničky jen z deseti let rockové historie. Dovedete si představit, že byste mohli hrát jen pop, který vznikal od roku 2002?

Za tu dobu se pop stal novým jazykem, kulturní silou a společenským fenoménem, který podnítil a ozvláštníl řadu událostí ve dvacátém století i v časech, ve kterých žijeme dneska. Kdo by si pomyslel, že jednou budeme mít prezidenta, který umí hrát na saxofon, nebo prezidenta, který zpívá soul?

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.