Od našeho zpravodaje ve Londýně – S většinou se neviděl přes dvě dekády. Kdysi patřili k pouličním muzikantům, někdy provokujícím policejní oddíly a sklízejícím rány obuškem, jindy jen hráli po obskurních částech města v naději, že si jich jednou všimne i státní rádio.

Dnes jsou z Jihoafričanů, které v polovině osmdesátých let navštívil americký písničkář Paul Simon, vysloveně hvězdy. A jejich koncertní shledání k pětadvacátému výročí alba Graceland, kterému v londýnském Hyde Parku za slunné neděle přihlíželo šedesát tisíc lidí, jiskřilo jako ty proklaté diamantové doly.

Elvisovo království

Simon do Afriky vyrazil na základě jediné kazety, nahrávky místního jivu neboli pouliční hudby, která se i za nuzných podmínek vyvíjela v segregovaných townshipech na krajích měst. Pátral po tajuplné muzice, která sice vycházela z místních nástrojů a života zotročených pracantů v dolech či v nejlepším případě sluhů, nicméně malému muži ze Západu to znělo jako rokenrol.

A nadto si potřeboval orazit. Simonova tehdejší manželka, princezna Leia (tedy herečka a spisovatelka Carrie Fisherová), právě odletěla na druhý konec Států a vzkázala, že papíry k rozvodovému řízení dorazí poštou. V titulní písničce Gracelandu se tak osamělý tatínek Simon s devítiletým klukem sice jedou podívat do Elvisova království, ale ve skutečnosti vzpomínají na "dívku, od které se city odráží jak na trampolíně". A především hledají spásu a klid království rovnou nebeského.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.