Jeden z nejvýznamnějších skladatelů soudobé vážné hudby pianista Philip Glass přijede příští rok do Ostravy. Umělec se zúčastní dalšího ročníku festivalu Ostravské dny nové hudby.

Uskuteční se od 12. srpna do 1. září 2013. Podle pořadatelů jde o největší hvězdu dosavadní historie akce.

Řeší se technika

Účast Philipa Glasse v těchto dnech v USA zajistili výkonná ředitelka Ostravského centra nové hudby a umělecký ředitel festivalu Petr Kotík.

"Už to máme potvrzené. Nyní čekáme na podrobnosti. Především to, jaké skladby se v Ostravě budou hrát, abychom zajistili vše potřebné po technické stránce," uvedla koordinátorka projektu Kristýna Zelinská.

Glass se v moravskoslezské metropoli předvede ve dvou rolích. "Jednak jako lektor, dále pak jako umělec. Sám zahraje některé své skladby," řekla s tím, že o jeho účasti jednali už čtyři toky.

Poslední dva roky pak jednání byla intenzivní. "Bude to jednoznačně největší hvězda soudobé hudby, se kterou spolupracujeme. Dosud jsme měli problém najít vhodný termín," řekla.

Maximální minimalista

Glass se narodil v roce 1937. Americký hudební skladatel patří společně se Stevem Reichem, Terrym Rileyem, Johnem Adamsem a Michaelem Nymanem k nejznámějším současným minimalistickým skladatelům.

Od 70. let ve svých skladbách používá prvky jako ostinátní opakování současně znějících motivů odlišných délek, vytvářející polyrytmickou strukturu, nebo aditivní princip - postupné prodlužování nebo zkracování frází, měnící rytmický a melodický obsah.

K jeho skladbám z raného období patří Music in Fifths, Music in Similar Motion, Music With Changing Parts, Music In Twelve Parts, Northstar a opera Einstein na pláži. Jeho pozdější tvorba zahrnuje hudbu komorní, orchestrální, vokální, operní, scénickou i filmovou. Mezi jeho nejznámější díla patří hudba k filmům Hodiny nebo Kundun, za Truman Show získal Zlatý glóbu.

Ukázka z hudby k Truman Show

Související