Dramatizace slavné španělsko-francouzské bitvy u Pavie v roce 1525 dnes ve Španělském sále Pražského hradu zahájí mezinárodní festival Letní slavnosti staré hudby.

Program nabídne do 6. srpna celkem osm představení hudby šestnáctého až osmnáctého století. Vždy v autentickém podání souborů a interpretů, rozmístěných po historických sálech v nejrůznějších částech Prahy.

Bravurní hra smyčců

Úvodní večer s názvem Batalla bude ve znamení španělského temperamentu. Hudební dramatizace bitvy u Pavie se uskuteční v režii proslulého souboru Antiqva, jehož hudebníci nabídnou výbušnou hudbu Španělů Cabezóna, Sebastiána Aguilery de Heredia, Bruna - a k tomu italské raně barokní skladby Banchieriho, Uccelliniho a Falconieriho.

"V programu nazvaném Batalla bude jeviště kolbištěm hudebním, kde se muzikanti s bravurou ohánějí smyčci, kytarami, bubny či píšťalami," uvedla ředitelka festivalu Markéta Semerádová Semerádová.

Koncert se koná ve Španělském sále, tedy nad hradními konírnami, v nichž se kdysi chovali i slavní španělští hřebci.

Díla iberských mistrů

Další na programu budou v sobotu 21. července barokní tance jižní Evropy jménem Fandango. V sedmnáctém a osmnáctém století se v Míčovně Pražského hradu hrál raně barokní tenis a badminton, tentokrát to bude trojhra v podání bratří Zapiců.

PROGRAM

Batalla

19. července, Španělský sál Pražského hradu

Fandango

21. července, Míčovna Pražského hradu

Rozum a cit

25. července, Rudolfova galerie Pražského hradu

Cansó de la crozada

27. července, Klášter sv. Anežky České

Fado

30. července, Zámek Troja

Don Quixote

1. srpna, Divadlo ABC

Tre fontane

2. srpna, Novoměstská radnice

Kouzelný ostrov

6. srpna, Španělský sál Pražského hradu

"V potu rozpálených tváří zaboří prsty do strun a do kláves, z nichž vyloudí toccaty, passacaglie, folíe a zejména bujará fandanga velkých iberských mistrů – José Blasca de Nebra, Santiaga de Murcia nebo Diega Ortize," uvádí pořadatelé.

Festivalová vystoupení se vedle Pražského hradu uskuteční také na Novoměstské radnici, zámku Troja či v klášteře sv. Anežky České.

Boccaccio a fado

Rozmanitý program festivalu obsáhne vedle španělského baroka například lyriku středověkých trubadúrů v podání Hany Blažíkové a Barbory Sojkové.

Dále zazní ozvuky portugalského fada nabídne ansámbl Os Músicos do Tejo nebo slavné instrumentální koncerty německých mistrů představí Akademie für Alte Musik Berlin.

Hrát se budou i virtuózní skladby z doby Boccacciova Dekameronu v podání Ensemble Unicorn.

Jedním z vrcholů festivalu má být komediální představení Compagnie Scapinove v Divadle ABC, líčící putování potulného rytíře dona Quijota a jeho věrného sluhy Sancha Panzy.

"Před zraky diváků se v nespoutaném rytmu odvine široká škála stylizovaných gest, akrobatických kousků, tanečních kroků a zpívaných čísel. Předivo této vskutku důmyslné adaptace jednoho z nejslavnějších vyprávění všech dob totiž osnuje těsná souhra herců a hudebníků," dodávají pořadatelé.

Téma jsou proměny

O závěr festivalu se postará polská sopranistka Olga Pasieczniková, která spolu s Hanou Blažíkovou přednese árie ze slavných anglických barokních oper. Rezidenční soubor Collegium Marianum k nim pak přidá části z Vodní hudby či Hudby pro ohňostroj.

Mottem letošního ročníku festivalu je dílo římského básníka Ovidia Metamorphosis.

"V programové skladbě jsme se zaměřili na motiv proměny jako na všudypřítomný, jednotící rys dějin západní hudby. Odkazuje k jeho nesčetným hudebním, literárním i výtvarným zpracováním, ať už ve smyslu přímé inspirace ovidiovskou tématikou v textech vokálních skladeb, nebo ve smyslu formální proměny hudebních žánrů a stylů, jejich vzájemného kontrastu a prolínání," dodává ředitelka Markéta Semerádová.