Kdyby Bob Dylan žil před třemi tisíci lety, asi by byl starozákonním prorokem. Vykladačem snů, zvěstovatelem příštích věků, oblíbeným vypravěčem a věčně se kamsi vytrácejícím podivínem.

Dylan anno 2012, kterého potkáváme na právě vydané studiové desce Tempest, je ještě komplikovanější. Neustále se vyvíjející muzikant, originální textař a dávno už samorostlá básnická instituce, pravidelně uváděná mezi kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu a od letoška už oceněná i medailí Za zásluhy, kterou si v Bílém domě stylově vyzvedl v černých brýlích.

I když deskou Tempest už Dylan svět nezboří, v kontextu současné hudby je to pořád velkolepé dílo. Má totiž obsah i nápad.

Dobré zprávy

Po mnoha letech Dylanovi zřejmě povolila artróza kloubů. Znovu hrává na kytaru, od letoška nečekaně i na klavírní křídlo. Chuti do života má spoustu. V Bratislavě se projížděl na kole, v Liverpoolu nasedl do turistického autobusu navštěvujícího domov Johna Lennona a v New Jersey jej policisté omylem zatkli jako vandráka. V převleku chodívá hrát na kytaru před mateřskou školu, zasekl se při psaní druhého dílu knižních Letopisů a po třiceti letech prodává vlastní dům.

Něco se zjevně děje. Ani takzvaní dylanologové nedovedou vysvětlit, proč se starý bručoun - který roky nezdravil publikum, kašlal na rozhovory a nanejvýš všechny vodil za nos - najednou zničehonic usmívá lidem rovnou do očí.

Jenže to je přesně Dylan. Schopný si na třicet let něco tvrdohlavě zakázat, aby to pak v pravou chvíli porušil. Zhusta krvavé, temné písně z alba Tempest jako by říkaly: dnešní doba musí být fakt zlá, když se na nás směje už i Dylan.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.