Americký písničkář Bob Dylan rozzlobil Chorvaty tím, že je v jednom rozhovoru o americké politice přirovnal k otrokářům ve Spojených státech a k nacistům v Německu.

Jedenasedmdesátiletý Dylan v časopise Rolling Stone mluvil o, podle něho, stále napjatých vztazích mezi černošským obyvatelstvem a bělochy. "Pokud ve vás koluje krev otrokáře nebo člena Ku-Klux-Klanu, černoši to vycítí, stejně jako Židé vycítí nacistickou krev a Srbové krev Chorvatů," tvrdí Dylan.

Dylan dohrál

Radio Split následně přestalo hrát Dylanův nový singl Duquesne Whistle a odstranilo jej i ze seznamu hitů týdne, informoval server croatiantimes.com.

Poznámka o Chorvatech vyvolala vlnu protestů na internetové stránce, kde byly části rozhovoru zveřejněny, napsal portál BalkanInsight.

"Dylan je jeden z největších písničkářů všech dob a chci věřit, že mluví nesmysly jenom kvůli tomu, že stárne. Bobby, probuď se a nech Srby a Chorvaty na pokoji," vzkázal jistý uživatel internetu z chorvatského Splitu.

"Dívejme se do budoucna, nechme minulost za námi! Já jsem Srb, ale nemám nic proti Chorvatům, můj nejlepší přítel je Chorvat," napsal z Bělehradu další účastník diskuse.

Jednostranné vyhlášení nezávislosti Chorvatska v roce 1991 na tehdejší Jugoslávii bezprostředně vedlo k ozbrojenému konfliktu mezi Záhřebem a chorvatskými Srby podporovanými Bělehradem. O život při něm přišlo 20 000 lidí.

Nový videoklip Boba Dylana je nečekaně drsný, končí ve stylu Scorseseho
bob_dylan-duquesne_whistle.mov.jpg