Sibiřský region, ruskými kolonizátory pojmenovaný Jakutsko a místními obyvateli označovaný jako Sakha, se velikostí blíží Indii, žije tu ovšem jen milion lidí a léto tu trvá pouhé 3 měsíce. Leží na stejném poledníku, který prochází Koreou či Japonskem, ale jeho severní hranici tvoří břehy Severního ledového oceánu.

Zatímco meteorologové tu naměřili vůbec nejnižší teplotu na severní polokouli, hudební znalce láká tato země fascinující a syrovou hudbou vytvářenou uvnitř lidských úst velmi neobvyklými technikami. Nejedná se totiž jen o zpěv, ale i o nástroje, jimž ústa slouží jako rezonanční dutina.

K prvním, kdo umístil Jakutii na hudební mapu, patří skupina Cholbon. Vznikla v osmdesátých letech a měla dokonce přiletět do Berlína na první ročník prestižního veletrhu world music Womex, ale hudebníci nedostali víza. "Na podiu předvádějí šamanský rituál a před zraky publika upadnou do extáze," tvrdil renomovaný hudební znalec Artemy Troitsky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.